| robertprostul123456789 a întrebat:

Câte etape sunt la pubertate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Perioada de pubertate are 3 etape: perioada prebubertara, pubertara propriu zisa si postpubertara.

| AlexanderAdrian a răspuns:

"Etapele pubertatii
Pubertatea este perioada de dezvoltare a organismului care face tranzitia intre copilarie si varsta adulta. In perioada pubertara se produc modificari profunde ale intregului organism privind dezvoltarea somatica, maturizarea sexuala si dezvoltarea neuropsihica. Varsta debutului pubertatii prezinta mari variatii individuale.

Evolutia perioadei pubertare se estimeaza in medie pe o durata de 4-5 ani. Acestei perioade i se disting trei etape:

1. Etapa prepubertara incepe la varsta de 10 ani la fete si de 12 ani la baieti, fiind dominata de secretia de hormon somatotrop (STH), care stimuleaza cresterea generala a organismului si determina saltul statural prepubertar. De asemenea, in aceasta etapa incepe secretia de hormoni ovarieni si testiculari.

2. Etapa pubertara este dominata de procesele de maturare sexuala, ca urmarea cresterii secretiei de hormoni gonadotropi (care stimuleaza activitatea organelor genitale) si sexuali. Se produce o dezvoltare structurala si functionala a organelor genitale, astfel ca, dupa o perioada de acumulari cantitative, are loc saltul calitativ, adica aparitia primului ciclu menstrual la fete si, a primului ejaculat la baieti.

3. Etapa postpubertara (adolescenta) dureaza de aparitia pubertatii pana la inchiderea cartilajelor de crestere, ceea ce coincide cu aparitia molarului al 3-lea, cand se desavarsestete maturarea sexuala si mai ales maturarea neuropsihica. Aceasta etapa este dominata hormonal de secretia hormonilor tiroidieni, care intervin in procesele de crestere si diferentiere tisulara a organismului."

http://www.sfatmedical.ro/......pubertatii

| AlinaN a răspuns:

Nu cred ca pubertatea are etapelaughing. Pubertatea in sine este o etapa a dezvoltarii.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru AlinaN):

Ghinion. Are chiar trei.