| anonim_4396 a întrebat:

Cate sanse sunt sa fiu insarcinata daca :
1. in urma cu o luna si ceva am avut primul contact sexual [ eu fiind virgina ] nu am folosit prezervativ, dar nu a ejaculat in mine.
2. De atunci am folosit DE FIECARE DATA prezervativul, asta insemnand ca nici macar nu m-a atins fara prezervativ.
3. Am un ciclu neregulat, de ex pe 11, apoi pe 1, apoi pe 25, apoi pe 21, si luna trecuta pe 25.
Maine suntem in 25 si nu e nici un semn ca-mi vine. Se poate sa fii ramas insarcinata avand in vedere ca am facut 2 teste de sarcina, primul la 11 zile de la contact, si al doilea la 17 zile. Ambele mi-au iesit negative si nu am nici un simptom de sarcina?
Se poate ca din cauza contactelor sexuale sa nu-mi vina ciclu? ca din cate stiam se regleaza... dar thinking cine stie.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Live.Laugh.Love a răspuns:

1. Daca esti sigura ca nu a ejacuat in tine, atunci 1% sa fi insarcinata, dar daca el zice ca nu, dar este da, atunci ar fi sanse, peste 5%, sa zicem ca nu a ejacuat in tine...

2. Daca ati folosit mereu prezervativ, este 1% sa fi insarcinata

3. Si alte fete/femei au ciclu neregulat si nu sunt insarcinate

Deci pana acum, reiese ca NU esti insarcinata, daca simti ceva, ar trebui sa mergi la doctor

sanatate si numai bine. succes happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sansele primului contact sexual sunt in jur de 5-8%. POentru fiecare dintre celelalte risc de 0, 02% (nu exista metoda contraceptiva sigura 100%).
Testele le-ai facut pe amandoua mult prea repede, nu sunt concludente, au sub 50% exactitate. Trebuie sa faci din nou test, in jur de 31 martie din prima urina de dimineata, repetat dupa inca 2-3 zile. Simptome de sarcina e prea devreme sa ai, in plus majoritatea femeilor nu au simptome de sarcina.
Faptul ca viata sexuala regleaza menstruatia e doar un mit. Se intampla doar la femeile care au dereglari mici (1-2 zile). Tu ai, in mod evident, o boala care iti da aceste menstruatii haotice, nu se va vindeca cu sex, ci cu tratament dat de ginecolog.
E posibil ca inceperea vietii sexuale sa-ti fi dereglat si mai rau menstruatiile, mai ales daca esti mica si corpul tau nu e inca pregatit.

| Lorelai a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, nu ai cum. Poate doar iti intarzie menstruatia, atat.

| marsy a răspuns:

cred ca nu esti insarcinata fiindca te-ai protejat! Si in plus la asta daca ai mentra neregulata, si daca doua teste au esit negative! Stai linistita. Ti-as da un sfat sa mergi la un ginecolog sa vezi care este cauza intirzierei menstruatiei, pn ca trebuie de gindit la sanatate, la viitor! La mine la fel menstruatia nu era regulata si a fost necesara consultatia medicului endocrinolog!

| :X pinky love you :X a răspuns:

Stai calma...nu esti insarcinata.nu toate femeile au simptome dar totusi daca erai gravida nu tiar mai fi venit cicilulwinking. calm ca nu ai nimicbig grin

| ursuletzdiana a răspuns:

Draguta o sa te ajut:
pai unu la mana : ai facut foarte rau ca nu ai folosit prezervativul! multe fete spun ca daca sunt virgine si au primul contact sexual neprotejat nu pot ramane insarcinate- o mare aberatie! insa daca tu spui ca ai un ciclu neregulat si ca ai si facut doua teste de sarcina si au iesit negative nu prea cred ca esti insarcinata insa de acum in colo sa te aperi draga mea!

| 32 a răspuns:

1.nu esti insarcinata.2.cred ca si faptul ca esti stresaa contribuie la intarzierea ciclului menstrual.ar fi bine sa mergi la un medic ginecolog