| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati alege? O dragoste ca in povesti alaturi de o persoana minunata care mereu mi-a demonstrat cat ma iubeste sau facultatea si profilul care nu ma incanta dupa redistribuire?
Sunt putin dezamagita de mine!

21 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

De ce se presupune ca ar trebui sa alegi?
Eu le-as "alege" pe amandoua. Nu se exclud una pe cealalta.
Nu trebuie sa fii dezamagita de tine. Te poti transfera ulterior la alt profil. Sau poti renunta la facultatea asta dupa primul an. Ce te impiedica sa faci asta?
Daca iubitul tau te-ar iubi asa de mult precum crezi, nu te-ar pune niciodata intr-o astfel de situatie. Ar trebui sa te sustina in tot ce faci si sa aiba grija de relatia voastra, indiferent de persoanele cu care locuiesti!
Hai sa gandim putin logic. El sustine ca iti vrea binele, de aceea nu doreste ca tu sa locuiesti cu fata aceea. Vrea sa te protejeze, sa nu ti se intample nimic rau. Si cum se presupune ca te protejeaza daca se desparte de tine? Din contra, te lasa in "gura lupului". Ori cat de dureros ar fi pentru tine, el nu se gandeste la tine. Aici e vorba de orgoliul lui sau de nesigurantele lui in ceea ce te priveste.
O persoana care te iubeste si iti vrea binele te-ar fi atentionat cu privire la comportamentul fetei aleia, dar nu ar fi conditionat astfel relatia voastra. Si stii de ce? Pentru ca nu ar fi vrut sa te piarda.
Deschide ochii pana nu e prea tarziu.
Parintii tai stiu ce ne-ai povestit tu noua? De ce nu te sfatuiesti cu ei? Oricat de comunisti ai crede tu ca sunt, iti vor binele. Vor ca tu sa fii fericita.

| RAY a răspuns:

Ambele,cu ratiune puteti gasi o cale, dar personal daca nu isi place degaba vei face facultatea la fell ca 80% din studenti care uita 90% tot ce au uitat nu le pasa nici macar practica nu faci multa unde mai pun ca doar 20% isi gasesc loc de munca in meseria lor, tot dincolo vei merge acolo nu isi fa vise mari find romanca vei vi tratata ca o romanca iar aici fara pile nu ai sanse, deci du-te la munca si munceste ca azi facultatea e pentru lenesi sincer mai mult inveti din tutuoriale pe net decat in facultate

| SkyPilot a răspuns:

O dragoste ca in povesti, daca esti sigura ca asta ai, intalnesti o singura data in viata. Poate nici atat. Dar esti sigura?

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Iti trimit ceva care poate sa te ajute:
http://femeiasibarbatul.blogspot.ro/......amana.html

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Am citit si intrebarea cealalta cu gazda. Iubitul tau are dreptate. Cunosc doua cazuri de acel gen in care s-au intamplat lucruri foarte nelalocul lor.

| sofisis a răspuns:

De ce trebuie sa alegi?
Se exclud reciproc sau cum?
Eu as alege facultatea. Dragostea o pot traii si in timp ce ma duc la facultate iar daca "dragostea" mea imi pune piedici in dezvoltarea personala si profesionala, nu e dragoste reala. E dragoste de copil, superficiala si egoista.

| Lawliet14 a răspuns:

Daca tu nu planifici sa schimbi lumea, atunci alege dragostea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea. De aceasta avem nevoie mai mult decat orice altceva. Si o persoana care te iubeste mult nu o poti compara cu o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De dragoste ca in povesti chiar nu ai parte tot timpul, poate doar o data in viata. CastraveteCastravescu e prea norocos!

| CastraveteCastravescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s "norocos", doar ca mie dragostea nu imi tine de foame.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista dragoste ca in povesti asa ca prima optiune pica din start...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Morocanos mai esti! Exista, doar ca nu vrei tu sa accepti asta tongue

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Unde? As lua si eu un kilogram, doua.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Si motivul pentru care traieste o poveste de "dragoste ca in povesti" este ca nu a intrat la profilul dorit. Daca ar fi facut-o, dragostea din povesti s-ar fi transformat in "meh".

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mai am doar jumatate de kg... daca vrei asa.
Daca nu, vorbeste cu RAY, poate te ajuta el, intermediaza el ceva laughing)

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Nu eu sunt cel care are schimburi interminabile de replici cu Ray, despre nimic...

Exact, sunt posesiv! Lasa-l in pace pe Ray, e jucaria mea!

...da, si pe mine ma sperie tampeniile pe care le scriu, uneori...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-ai fumat azi? laughing

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Trei cafele.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

La naiba! Eu am baut doar 2...deci asta sa fie cauza laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E destul de dificil, dar in acelasi timp simplu: inima ce iti "spune"? Daca merita, urmeaza-l. Facultatea iti aduce doar satisfactie materiala PROBABIL, in schimb EL e in stare sa-ti ofere, fara pic de efort, un sentiment dupa care multi oameni tanjesc, iubirea.

| CastraveteCastravescu a răspuns:

Facultatea, de dragoste "ca in povesti" ai tot timpul.