| tilll a întrebat:

Ce este ati catalyst control center? funda.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ATI Catalyst Control Center (CCC.exe) este un program cu ajutorul caruia puteti personaliza diferite moduri de afisare ale Video Card-ului ATI din dotare (cum ar fi crearea unor shortcut-uri catre diferite tipuri de setari sau a mai multor profile, fiecare in parte corespunzator unor diferite cerinte, de ex. setarile pentru un anumit joc etc).

Daca procesul ccc.exe este localizat in folderul C:\Program Files\ATI Technologies\ATI.ACE\Core-Static, puteti fi siguri ca acesta este legitim si nu aveti motive de ingrijorare. Insa, daca il localizati in alte foldere din sistem si, mai ales, nu detineti o placa grafica ATI, e cazul sa va puneti antivirusul la treaba deoarece, cel mai probabil, aveti sistemul infectat. Este foarte cunoscuta obisnuinta programelor malware (virusi, trojani, spyware etc.) de a "imprumuta" numele proceselor legitime pentru a induce userii in eroare, de aceea recomandam o scanare amanuntita a sistemului cel putin o data pe luna (si de doua ori pe marte tongue).

Daca nu sunteti un gamer inrait si/sau nu folositi mai multe display-uri atunci puteti sa va lipsiti de ATI Catalyst Control center (il dezinstalati din Control Panel/Programs) si astfel sa mai economisiti din resurse (uneori ccc.exe se dovedeste a fi destul de lacom). Video Card-ul va functiona la fel de bine si fara ajutorul acestuia. Insa este recomandata sa va updatati drivere-le pentru placa grafica dupa dezinstalarea CCC.exe (sau puteti dezinstala intreaga suita, ca mai apoi sa o reinstalati fara ATI Catalyst Control Panel).

| Matei_Klaudiu_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca il folosesc la un joc care imi da GPU NOT SUPORT atunci imi va merge jocul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ati catalyst control center" este aplicatia care iti permite sa faci diverse setari pentru placa video.