| Insomnii a întrebat:

Ce este iubirea adevarata? Promit sa dau fundita celui mai bun raspuns si voturi la celelalte.

Răspuns Câştigător
| Sigmund a răspuns:

Iubirea este o notiune mult prea complexa si nici-o minte de om simplu nu va reusi s-o defineasca vre-odata asa cum e ea de fapt. Iubirea este cel mai nobil si mai pur sentiment care a existat, exista si va exista.Ea curata si inobileaza pe oameni, ii face mai buni, mai rabdatori, mai dulci.Acum o sa-mi spui ca exista cazuri de iubire cand o persoana recurge la gesturi extreme pentru a obtine iubirea cuiva, dar da-mi voie sa spun ca aceasta se numeste obsesie.Este deosebit de important sa facem distinctie intre iubire si obsesie.Nu putem pune egal intre ele deoarece iubirea este un sentiment pozitiv, fructuos pentru sufletul nostru, pe cand obsesia reprezinta negativism pentru suflet, amagire si rautate.Nimic nu se compara cu iubirea pe acest pamant, ba chiar pot afirma ca este rubinul din coroana acestei vieti.

15 răspunsuri:
| dan_2834 a răspuns:

Iubirea pot spune ca este cel mai frumos sentiment care poate exista pe acest pamant.Iubirea este elixirul vital,izvorul sanatatii,al puterii,si al energiei pentru fiecare om.Iubirea este un fum facut din arborii suspinelor.Purificata, e un foc in ochii celor ce se iubesc. Tulburata, este o mare naruita cu lacrimile celor ce se indragesc. Iubirea e ceea ce m-a facut sa simt un baiat...cel mai deosebit baiat dintre toti baietii.E un sentiment unic.Este un sentiment complex, cel mai complex si nu are o definitie concreta. Iubirea nu poate fi inteleasa decat de aceia care o simt.:-)

| darrio2007 a răspuns:

Incredere si respect reciproc.Cea mai buna reteta.

| MindExplode a răspuns:

Iubirea nu se descrie in cuvinte e ceva neexplicabil. Iubirea o poti doar simti nu o poti atinge nu o poti auzi.Dar fara iubire nu poti sa traiesti.

happy

| EllyFMS a răspuns:

Iubirea adevarata nu exista, ea se gaseste doar in filmeoh go on!

| fyfy3 a răspuns:

Pai iubire adevarata inseamna ca nu poti sa stai o zi fara persoana ubita ca nu te intereseaza frumusetea ci caracterul, inseamna ca tii asa de mult la ea incat ii vrei fericirea... sper ca te-am ajutat

| newname a răspuns:

Eo imi dau seama ca iubirea nu inseamna doar fericirea d care ai parte si tot ceeac iti ofera persoana iubita nici lacrimile care curg d durerea care ti`o provoaca astea pot fi provocate si at cand e doar o simpla atractie iubire e si at cand doua pers is obisnuite una cu alta intr u totu se cunosc nu si ascund nimic pentru ca n`au cum au curaju sa recunosca sa isi spuna c se intampla cu ei au curaju sa iubeasca si at cand au motive sa urasca sa il asculte p celalalt si chiar sa ii dea si sfaturi chiar daca in sufletul lui e ceva c n`ar face asta

| daniella9805 a răspuns:

Iubirea adevarata nu poate fi exprimata in cuvinte...blushing

| daniella9805 a răspuns:

Dragostea adevarata nu se poate exprima in cuvinte

| D3edii a răspuns:

Iubirea adevara este ceea ce simnti cand te indragostesti.simnti fluturasi in stomaclaughing
Funditzsaa?smug

| KasdfghjNY a răspuns:

Salut deea.se spune ca iubesti cu adevarat o singura data. iubirea adevarata este cand simti ca nu poti trai fara celalalt. funda?

| Bebe_9173 a răspuns:

Iubirea adevarata este sentimentul cel mai pur.cel mai sincer si lipsit de pete.Sunt acei fluturasi in stomac la inceput. Dupa.o puternica dorinta de al pastra pe cel de langa tine pentru totdeauna.de ai darui tootul fara a cere nimic in schimb. Fericirea aceea fara motiv. Iubirea adevarata nu se compara cu nimic.si ttrebuie sa simti ca sa iti dai seama

| Babydoll_4700 a răspuns:

Cunosti pe cineva, il vezi, il auzi, constatand o serie de calitati si defecte, distrata si in treacat, sau atenta si cu dinadins, te deprinzi sa ramai "tu" in prezenta lui, il critici mintal, il apreciezi uneori si il accepti treptat, afland cum e frumos, cum e destept sau mediocru, avand surprize agreabile sau dezamagiri suparatoare, pana cand intr-o zi simti ca mai presus de aprecierea ta, persoana aceea a devenit un fel de secret intim, pe care abia il stii numai tu. Iubesti!

| barbiedoll_2931 a răspuns:

Cand iubesti pe cineva cu adevarat simti fluturasi in stomac sh te face sa zambesti incontinuu persoana iubita... te simti singura qnd nu esti cu ea sh te gandesti numai la pers respectiva... cand te suna sau il vezi iti vine sa sari in sus de buqrie iar cand este suparat sh u simti aceeasi suparare pe care o are el, sper ca am fost de folos

| andrew_7195 a răspuns:

Iubirea adevarata nu e aceea dintre doua persoane care trebuie neaparat sa fie de aceeasi varsta.care nu neaparat se inteleg perfect sau stiu eu ce! iubirea adevarata e dorinta de a cunoaste tot mai mult,de a face sacrifici pentru persoana iubita,sa fi langa acea persoana atunci cand e mai important! cand ea are nevoie de tine:de incurajare, de consolare, de incredere si siguranta! sa fi tu asa cum te simti mai bine langa acea persoana si ea sa te accepte asa cum esti

| grigore_7579 a răspuns:

Iubirea este ceva minunat daca nu iubit nu iubiti santeti naspa trebuie sa iubiti pe cineva