| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
| auraurel77 a răspuns:

Iubirea este iubirea fata de persoana pe care o iubesti.nu poti iubi mai multe persoane in acelasi timp. a iubi inseamna a iubi,,,, si atat

| marcko a răspuns:

Iubirea este: un sentimen puternik pe care il simnti in interiorul inimi, este ca si atunci cand daruiesti cuiva ceva fara ca acel'a sa-ti dea ceva inapoi, simnti,, fluturi" in stomac te pierzi cu firea cand o(il) privesti:*:Xe ca si cum ai da bomboana ta altui copiltongue

| Mihaela_Coman_1978 a răspuns:

Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"

| Hotnog_Malina_1998 a răspuns:

Iubirea este o boala fara de care nu poti sa scapi!

| FundaRoz a răspuns:

Sa iubim pe cineva e cel mai frumos lucru care ni se poate intampla.

Întrebări similare