| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este acel sentiment puternic ce il simti in fata unei persoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa accepti ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi si ceea ce inca nu s-a intamplat. Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta intrebare zace pe buzele omenirii de sute de ani. poate chiar mii... Cea mai simpla definitie...este o emotie... o traire... o stare sufleteasca plina de implinire si fericire...restul definitie depinde de la persoana la persoana...pentru ca sincer eu nu pot explica in cuvinte iubirea...si inca ceva iubirea se masoara cu suferinta...Si am si eu o intrebare pentru tine... Daca stim ca la finalul iubirii este suferinta ...de ce o cautam cu atata ardoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment foarte frumos...atunci cand 2 pers se iubesc, se apara reciproc...si isi vor doar binele unul pentru celalalt...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, asa cum reiese din articolul legea iubirii. Este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil. Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna.

Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra.

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e amorul? E un lung
Prilej pentru durere,
Cãci mii de lacrimi nu-i ajung
Si tot mai multe cere.

De-un semn în treacat de la ea
El sufletul ti-l leaga,
Incit sã n-o mai poti uita
Viata ta intreaga.

Dar inca de te-asteapta-n prag
In umbra de unghere,
De se-ntilneste drag cu drag
Cum inima ta cere:

Dispar si cerul si pãmânt
Si pieptul tau se bate,
Si totu-atirna de-un cuvint
Soptit pe jumatate.

Te urmareste saptamini
Un pas fãcut alene,
O dulce stringere de mini,
Un tremurat de gene.

Te urmaresc luminatori
Ca soarele si luna,
Si peste zi de-atitea ori
Si noaptea totdeauna.

Cãci scris a fost ca viata ta
De doru-i sã nu-ncapa,
Cãci te-a cuprins asemenea
Lianelor din apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva special si unic......nu o poti inlocui cu nimica:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubeste si vei fii iubit. Iubirea este totul. Nu putem sa mai zicem EA si EL... NVom spune numai NOI! :X Iubesc dar nu stiu inca daca sunt iubita. totusi. e ceva aiurea. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea? Probabil cel mai minunat sentiment dar care se poate transforma in cel mai oribil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea poate sa dureze ani si ani, dar cand iubesti cu adevarat o sa dureze pentru totdeauna chiar daca o sa vezi alti baieti o sa te indragostesti poate o sa-l uiti cu timpul dar cand te uiti in ochi lui mari si cand iti rosteste doua trei cuvinte deja te pierzi si crezi ca esti in al noualea cer.Chiar daca tu crezi ca iubesti ca-l adori pe acel baiat el poate nici nu te-a observat pana acum sau nu este indragostit de tine, atunci CE FACI? trebuie sa judeci singura ca iubirea nu exista doar daca 2 oameni se iubesc reciproc.intr-un cuvant IUBIREA NU EXISTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este acel sentiment care ne incearca pe toti cel putin odata in viata. Iubirea e ca Dumnezeu, nu il vezi, dar stii ca e acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai inaltator sentiment...si cand o intalnesti...sa faci astfel incat sa o pastrezi.sa nu ii dai motive sa dispara.desi eu cred ca iubirea adevarata nu ar putea disparea niciodata...nu uita ca o sa te indragostesti de multe ori dar de iubit o sa iubesti o singura data...cand o sa intalnesti iubirea sa nu dai cu piciorul. o sa regreti toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o parte din viata ta cind te simti bine si de multe ori nu iti dai seama dar ce poti sa faci caut-o o vei gasi si numai tu vei stii si vei gasi si raspunsu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este... atunci cand ti atat de mult la o persoana ca ai vrea s-o faci cea mai fericita din toata lumea sa o rasfeti si chiar sa-ti dai viata pentru ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e un lucru...care trebuie daruit cu sinceritatehappy si daruieste iubire celui c merita cu adevarat iubirea ta...happy te pup alexa sun laura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apostolul e Pavel. nu Paul. mai studiaza Biblia draga mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubea este ceea ce tu nu-ti inchipui nici in veeci vecilor! E ceva neasemanator cu realitatea! Simti ca visezi! Ca traiesti clipa de clipa! Iubeste si vei simti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care il simt unii oameni atunci cand intalnesc pe cineva cu care cred ca pot sa isi petreaca restul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamnã de fapt iubirea? Pentru fiecare om inseamnã ceva, fiecare om are o definitie proprie pentru acest cuvânt. In DEX ea este definitã cam asa: faptul de a se iubi, sentiment de dragoste pentru o persoanã de sex opus, relatie de dragoste; sentiment de afectiune pentru cineva. Fãrã a face conexiuni cu realitatea aceastã definitie poate sã parã seacã si dificil de inteles. Dacã insã faci o legãturã intre realitate si definitie sigur o intelegi si zici cã e o definitie destul de bunã.
In timpul adolescentei totul pare mai rãu decât este de fapt. De aceea e mai bine sã gândesti pozitiv. Daca acum plouã in viata ta, mâine va rãsãri soarele in mod sigur. Viata e, chiar dacã uneori nu pare, frumoasã. Când esti fericit, toatã lumea e a ta (sau cel putin asa pare dar oricum iti face bine sã crezi). O poveste de dragoste trebuie "gustatã" din plin indiferent unde o afli: intr-o carte, intr-un film, intr-o poezie, intr-un cântec iar cel mai bine e când o gãsesti in realitate. In acest timp pare ca e mai convenabil sa iti cunosti interesul si sa ai grija de binele tau. Nu e chiar asa…nu banii aduc fericirea, nici luxul, nici celebritatea. Oamenii fara dragoste dar cu toate acestea ar da tot ce au pentru o clipa de iubire. Un om egoist va avea mereu de pierdut. Va ramane singur si tot lui isi va plange de mila. Dar nu isi va vedea niciodata vina…asta e pedeapsa lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sentiment pe care nu-l poti exprima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna suferinta uneori as fi vrut sa nu fii trecut prin asta dar inimii nu-i poti poruncisad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna a fi doi si a fi unul. Un barbat si o femeie care se contopesc intr-un inger.(Victor Hugo)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine sa nu o cunosti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IUbirea este o plimbare in doua persoane, iubirea este si altceva, iubirea este tot, poti iubi copacelul, catelusul, pisica, fratele, mama, tata, vecinul, chiar si o prietena, omul este dat pe pamint ca sa iubeasca, omul iubeste, deci poate totul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai pur sentiment care exista in aceasta lume. Fara iubire am fii doar niste suflete de piatra. Iubirea vine pe neasteptate, te cuprinde in bratele ei pline de sentimente, de trairi, de pasiune si iti da cei mai adanci fiori.Este un sentiment fara de care niciunul dintre noi nu am putea trai. Iubirea o aflii inca de mic copil fiind sub forma parinteasca iar mai apoi in adolescenta aflii iubirea cea pur adolescentina intre tine si cel care avea sa fie alesul tau, cel care iti este destinat tie.Fiecare dintre noi avem un suflet pereche in aceasta lume, jumatatea care ne lipseste si fara de care nu putem fii pe deplin fericiti. O cauta si o gasim iar adesea fara voia noastra o pierdem dar o sa o pastram pe veci in adancul inimii noastre.Noua oamenilor ne lipseste rabdarea, preferam sa impodobim pe oricine cu acele doua cuvinte atat de mari "alesul meu", fara sa ne dam seama ca nu este cealalta jumatate. Iubirea este totul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea te face sa triesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este atunci cand traiesti pentru alta persoana cu care vei fi toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa iti raspund la aceasta intreabare... Dar eu am alta intrebare: ce simti cand yubesti?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista vreun raspuns clar...crying o iubesc dar ea nu vrea sa ma iubeasca. iubirea nu e o joaca iubirea e un taram al fericirii in care toti mergem legati la ochi.Nu gandim ci doar simtim si culmea e ca atunci cand iubesti iti pasa si nu-ti pasa in acelasi timp de unele chestii...

Întrebări similare