| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o activitate pe care se mai numeste si sex
sexul este acela care facii copii noi suntem creati prin sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu se pote explica in cuvinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un senn care ai dai afectiune unui om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este tipul de prietenie...cand iti pasa sau iubesti o persoana... ii pui binele(lui/ei)inaintea binelui tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi nu stiu exact sa spun cum e iubure la fiecare, dar cel putin mie mi se pare produce un sentinemt deosebit cand iubesc si cand sunt cu persoana iubita. Toata ideea cu adevarat este sa stii sa iubesti si sa te faci iubit, asta depunde doar de tine si de persoade apropiata. Depinde doar de acea persoana de care incepi sa te indragostesti pentru ca poti sa pierzi multe dar poti si castiga o persoana deosebita dar si momente de neuitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva ce nu poti reda prin cuvinte ci prin emotii si sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea te inalta cu patima si frumusetea ei. te face sa cobori pe pamant dar ai un inger langa tine. e stralucirea vietii si a sufletului. dar si stropul de ploaie care atinge trandafirul si il face sa infloreasca. iubitui pentru a putea tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iubire nu se exprima in 100 de cuvinte este pur si simplu un cuvant,, iubire,,. acest cuvant nu poate fi explicat cu adevart crede-ma cuvantul acesta nu se exprima.ca vai draga scriu 100 de pagini despre iubire si gata stiu ce inseamna nu cuvantul iubire nu poate fi explicat da este ceva magic dar iubirea. iubire se simte in primul si in primul rand simte iubirea cuiva dar simteo daca si el o simte pe a ta.asta e iubire iubirea o simti nu o spui in cuvinte IUBIREA SE SIMTE daca un baiat va veni intr-o zi la tine si iti va spune,, te iubesc,, sai spui ca minte caci iubirea nu se spune ea se simte...FRATILOR TINETI MINTE

Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. Iubirea nu se poate definii.fiecare om ii poate da o definitie. iubirea se arata si se simte iar fara asta nu poti traii; x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un obiect viu, invizibil ce se poate simti numai in corpul omenesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ca un fir de ata ce la inceput este mai gros si cu timpu se face scurt uneori firul se mai si rupe dar se poate si lega dar totusi ramane nobul si intr-un sfarsit se face atat de mic incat nu se mai poate lega

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e ca un fir de ata prima data este gros si cu timpu se subtiaza mai si se rupe se poate si lega dar nodurile tot raman pana intr-un final cand firul se face prea subtire si nu se mai poate lega fetelor care ma cautati pe idiul luci_boss_96

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna pupici... pup pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un diamant neslefuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un lucru foarte important in viata!:dlove strucklove struck unii nu pot traii fara iubirekiss big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva ce mintea omului nu poate sa cuprinda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o boala ce te baga in mormant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubireaeste o tadare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o relatzie psihologica de placere puternica... oameni care nu inzeleg acea placere o definesc in iubire tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva ce simti cand o persoana te face sa razi si iti spune vorbe dulci atunci sti ca te iubeste si cand ai fluturasi in stomac il iubesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este singura cale de a trai o viata completa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire este acel sentiment care ne incearca pe toti cel putin o data in viata. Este momentul in care renunti la a mai spune EU si EA si vei spune NOI! Iubirea este ceea ce ne face pe noi sa ne simtim oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea nu se explica! ea se simte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire este cel mai puternic sentiment care ni se inatmpla tuturor... dar ink nu cred ca este o def a acestui sentiment:piubirea nu se def se simte:*fiecare cum crede:X:Xlove struckdeci iubirea este un sentiment de neuitatwinking////////pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire este atunci cand oferi ceva nu cand primesti.si pentru a trai sentimentul trebuie sa experimentezi si pentru experimentare trbeie ceva si pentru ceva trebiue o persoana:X:X:X:X vam scris asta pentru ca am avut intreaga clasa de elevi o discutie cu marele meu profesor de sport.toty au spus,, o iubesc pe nu stiu cine ca mia data aia ca m-a crescut ca nu stiu ce. da apoi a sp prof: cand oferi iubire iti raspunde cu iubire.si ce e mai sus am sc dupa cuv prof meu. bye bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar o intreb si eu ce este suferinta ca eu cred ca tu nu suferi ca mine in momentul acesta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea nu se explica ea se simte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e ceva minunat

Întrebări similare