| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva foarte complicat inexplicibil. nu poti define acest cuvant prin vorbe, ganduri sau fapte.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment placere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care il simti pentru cineva...(in cazu nostru al fetelor... un baiat) si poti sa iti dai seamacand iubesti pe un baiat pentru ca se gandeste la el fara sa vrea o intereseaza totul despre el si are fluturi in stomac cand se uita la ea si ea poate sa zica iubirea doar prin`trun zambethappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pf... Nici eu nu stiu dar cred ca e ceva frumoshappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ca o vraja a dragostei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ca o floare te pisi pe ia si creste mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lucru deosebit minunat care nu poate tine mult asta depinde de persoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e cel mai frumos sentiment si nu conteaza varsta la care te indragostesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o scadere temporara a activitatii mentale lucide... Ca un fel de boala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ca o boala. uneori nu scapi de ea. ea te face bine dar sau rau. iubirea inseamna a inchina viata unei persoane in asa fel incat sa traiesti doar pentru ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un virus care se strecoara in inima pentru. a o macina treptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dovada de iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva iportant ce se intampla in cuplurile care se iubesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o rana diabetica ce nu se trateaza niciodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm... iubirea este un sentiment frumos si foarte placut. dar deseori e si nefericit e placut atunci cind simnti cind esti iubit chiar si de la departare, chiar si cu sufletul. dar totusi ce-l mai greu e sa iubesti o persoana care se afla la departare si macar ca nu ai cunoscut-o vreo data si eu deseori imi pun aceasta intrebare. oare exista iubire, adevarata? poate ca da sau poate ca nu. asa ca nu trebuie sa fii egoist si incearca sa iubesti. ca merita n aceasta viata, si poate vei avea un final fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentimen foarte frumos iti zc din experieteana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este totul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine Iubirea e un chin fără de care nu pot fi fericita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este acel lucru ce uneste persoanele ce se iubesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment ce leaga 2 suflete si daca nu merge relatia suferi din plin o zic din propria experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IUBIREA E UN VIS IMPLINIT in acre tu poti gasi o lume magica plina de armonie si dragoste fa ca mine eu sunt o pers care stie ce vrrea de la viata si eu stiu cel mai bine ce este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un lucru frumos pentru baieti si fete

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea vad iubirea... doar prin sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este indelung rabdatoare si buna. iubirea nu este geloasa, nu se lauda, nu se inginfa, nu se comporta necuviincios, nu isi cauta propriile interese, nu se irita, nu tine cont de raul suferit. nu se bucura de nedreptate, ci se bucura cu adevarul. indura totul, crede totul, spera totul, suporta totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o spinzuratoare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da :Iubirea se traieste, nu se defineste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un lucru foarte frumos, dar tot in acelasi timp dureros

Întrebări similare