| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
| Seis_Dennis_1995 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A iubi inseamna a face sacrificii mari! A suporta consecinte, dar sa si ai satisfactii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea? E un sentiment placut.Simti ceva diferit pentru cineva fata de alte persoane, simti ca si cum vrei ca aceea persoana sa fie alaturi de tine. Poate in momentul cand vorbesti cu el, uiti de restul, te simti jenata, dar e un sentiment placut; inima iti bate mai tare:X. Nu e ceva de joaca cu iubirea, vezi tu allexandra cel ce ne iubeste cel mai mult e Iisus Hristos si Dumnezeu. Iar daca ar fi sa iubesti pe cineva, atunci trebuie sa ii arati ca ti la el, ca nu o sa-l tradezi, ca ai incredere in el. Unii sunt pentru o zi cu cineva, apoi in alta zii cu altcineva DAR NU ASA E IUBIREA. Nu asa se procedeaza. SA IUBESTI O SINGURA PERSOANA TOATA VIATA E CEVA DIVIN. Poate nu ai gasit pe cineva, dar odata si odata el te va gasi pe tine.:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea inseamna daruire totala... fericire... si chiar durere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este o privire tandra care devine un obicei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este Cea mai mare minune de pe pamant...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment placut. dar atunci cand o pierzi este foarte dureroasa.cred ca nu exista persoana sa nu fi iubit cel putin o data in viata. iubirea ti-o manifesti fata de persoana de langa tine prin respect, gesturi si vorbe...atunci cand iubesti ti se pare viata mult mai usora si mult mai frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel m-ai frumos lucru din lume. Daca n-ar fi ea lumea ar fi plina de tristete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire e u sentiment pe care il simti pentru o persoana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e cel mai frumos lucru din lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sentiment care pui mereu suflet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai superb sentiment pe care il poti simti vreodata. Iubirea este sentimentul ala care te face pur si simplu sa vibrezi, sa te simti cel mai fericit si implinit om din lume. Este mirific sa ai capacitatea in lumea asta sa poti simti iubirea pentru care nu cred ca exsista o definitie anume, o simti nu o poti defini. Poti doar sa-ti dai seama ce este in momentul in care iubesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea.
E cumva acel lucru fara de care nu poti trai? Da! Atunci cand iubesti te schimbi! Nu mai esti atent la nimic(am luat 5 la mate), nu auzi, nu vezi(era sa ma calce masina), capul nu mai ti-e la loc, parca iti usurezi inima si incepi deja sa te gandesti la viitor(nunta.normal)! Aceasta e iubirea care schimba pe toti.
Iubirea e singurul lucrul care nu-ti va lipsi sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cel mai frumos =dar si cel mai urit licru ce poate exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș vrea să îmi explice și mie cineva diferența dintre iubire și obișnuința de a sta cu cineva (e valabil pentru cazurile în care relațiile sunt mai mari de 3 ani).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apai eu nu stiu din astea ca numeni nu ma iubeste :))
"Sunt urat, nimeni nu ma vrea"
http://www.youtube.com/watch?v=lq73lEkds0c

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:


Eu cred ca iubirea este cel mai frumos lucru din viata omului, sa iubesti sa sa daruiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment profunt...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva cand iti place de cineva va iubiti mai insemna si dragostea mai citeste fata draga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea?
Hmm, pentru mine iubirea reprezinta facara ce dezgheata 2 inimi ratacite contopinduse in 1 mare si insoritawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment care nu poade fii descris in cuvinte. uibirea este totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este cel mai pur sentiment din lume. Cand gusti din ea simti ca plutesti si ca ai lumea la picioare; parca totul iti apartine.Toate acestea se intampla cand iubesti cu-adevarat, dar daca iubirea ta nu este pura si sincera n-ai cum sa simti aceste minunate caracteristici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).

Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"

Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea e cel mai frumos sentiment. iubirea inseamna sacrificiu, intelegere, daruire.atunci cand iubesti nu te mai intereseaza pers ta.nu mai conteaza nimic doar el/ea. iubesti cu adevarat at cand faci totul in asa fel incat persoanei de langa tine sa-i fie bine chiar daca u suferi enorm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iubirea e cand simti fluturi in stomanbig grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire este un sentiment de care nu poti sa traiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva ce nimeni nu poate intelege...cryingdar totutsi fara ea nu poti traiistraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O porcarie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea se trieste, nu se defineste!love struck:d:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu poate defini cu adevarat iubirea eu pot spune ca pentru mine iubire e cel mai frumos lucru din viata mea, iubirea te ridica sus cand esti suparat si ti se pare ca viata nu mai are rost si tot ea te tranteste jos cand esti cea mai fericita fata/baiat din lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire este un sentiment ciudat si prost tonguetonguetongue

Întrebări similare