| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai bine, sa te masturbezi sau sa nu te masturbezi?
De ce?
Sau cat de des este bine sa te masturbezi astfel incat sa fie bine pentru organis si sa nu dauneze?

18 răspunsuri:
| Ady93 a răspuns:

Din cate inteleg nu dauneaza daca o dai cam o data la 2 zile. Ai grija la ce dai ca sa nu iti inveti creierul sa dea voie la orgasm doar pe un anumit tip de continut. Cu cat mai "natural" (fara porn) cu atat mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Pool77 a răspuns:

Nu dauneaza. Chiar am auzit ca e recomandat, multi dupa ce termina sunt mai relaxati. Nu exista serii, daca te apuca si poti te masturbezi, daca nu... Asta e.

| Seba2013 a răspuns:

Bine e sa nu te masturbezi.

De ce?
Pentru ca Dumnezeu ne cere sa ne infranam dorintele carnale, si sa la facem sa moara.
El accepta sexul doar cu nevasta si daca esti prea mic, trebuie sa inveti sa iti controlezi impulsurile.

Masturbarea nu are program, pentru ca nu luvcreaza cu ratiunea.

Atunci cand te masturbezi iti obisnuiesti corpul cu starea de placere, si asta fara ca sa vrei.
Nimeni nu vrea sa devina dependent.

Linistea care apare la masturbare, este doar una temporara....masturbarea iti va intensifica dorinta, de aceea nu te lua dupa ei, atunci cand spune ca te vei linisti.

Totul este te feresti de ambietul erotic, care au inetii sa iti trezeasca instintele.

Aceepta dragostea, pe cineva aproape de tine care sa te iubesca, ca sa iti deie dragoste, nu doar sa te tensioneze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este mai bine sa te masturbezi, pentru ca trebuie sa elimini. De cate ori crezi tu ca e bine...Nu cred ca ar dauna, chiar daca n-ai face nimic si ai sta cuminte laughing

| Mihaelagirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nici sa nu faci cum fac unii de 7 ori pe zi. Sau, hai nu 7, dar sa o faci in fiecare zi.

| Leo1993 a răspuns:

Ai avut parte de femei la viata ta? daca da, atunci nu ai nevoie de asa ceva

| Mihaelagirl a răspuns (pentru Leo1993):

Sincer, nu prea m-am descurcat foarte bine pe partea cu fetele. Ma refer ca nu am avut prea multe relatii.

| Ryder794 a răspuns:

Poti sa te masturbezi cat vrei tu, doar sa nu devii dependent. In rest nu are ce sa iti afecteze la organism deoarece sperma se regenereaza happy