| mirunik a întrebat:

Ce inseamna dragostea?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

" sa traiesti viata celuilalt"... mi-a spus un preot!

36 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Dragostea este sentimentul cel mai frumos care poate fi exprimat de doua persoane, la inceput e mica apoi creste, devine din ce in ce mai mare. Dragostea inseamna pretuire, respect, adevar, cooperativitate si comunicare.

assiris
| assiris a răspuns:

Daca tu nu ti-ai dat seama ce e aia, inseamna ca esti destul de mica pentru asta. Ai timp sa afli, nu te grabi. Traieste-ti tineretea si copilaria caci o vei dori mai tarziu si intoarcere in timp nu am auzit pana acum sa existe decit in romanele SF.

| Mo a răspuns:

Pai tresari la fiecare bip sau sms de la el... te lipesti e toti peretii cand il vezi...si...simti o caldura ciudata in stomac!

carla
| carla a răspuns:

Cand o sa te indragostesti cu adevarat, iti garantez ca o sa simti. Nu ai cum sa explici clar, pentru ca este un amestec de sentimente.

| cribus a răspuns:

Dar pentru baiatul acele de ce te bati nu din dragoste? inseamna ca stii?

| Delia 75 a răspuns:

Dragoste. Ce iti vine in minte cand auzi acest cuvant? Este un iubit sau o iubita; este un sot sau o sotie; sau poate mama sau tatal tau, sora sau fratele? Poate te gandesti la acel prieten special in care poti avea incredere intotdeauna. Intreaba o suta de oameni sa defineasca ce este dragostea si probabil vei primi o suta de raspunsuri diferite. Subiectul dragostei a fost examinat de filozofi, infrumusetat de poeti si inaltat de muzicieni de-a lungul secolelor. Dar suntem noi acum mult mai lamuriti decat am fost? Am priceput noi intr-adevar esenta a ceea ce inseamna sa iubesti? Din nefericire, starea lumii (sa nu mentionam starea vietilor noastre) dovedeste cu tarie esecul complet al omului de a pune in practica principiile dragostei. Si noi nu trebuie sa fim surprinsi cand ajungem sa realizam ca dragostea evaziva pe care omenirea (lumea) o cautata poate fi gasita si realizata numai prin Acela care este definitia dragostei perfecte, Isus Cristos.

| monicaclaudia a răspuns:

Durere, bucurie, tristete,)) nu cred ca este o definitie exacta.)) despre ceea ce inseamna
este o senzatie extraordinara cum sa ma zis dar e si modul cel mai extraordinar de a fi ferit.)) de persoana iubita.))

| MiKuTzZzA a răspuns:

Nu te supara... u esti in poza?[daca esti u...pentru varsta tah...straight face...]... dragostea se simte la inceputul relatiei cel mai mult... dupa aia se duce putin cate putinwinking... daca ai fost indragostita...creca ai vazut si uwinking

| mihalitza a răspuns:

Dragostea e o nebunie de scurta durata(max. 2-3 ani), care te face sa gindesti putin, sa visezi mult si sa te simti extraordinar de bine!happy

| gemina42 a răspuns:

In primul rand dragostea trebuie sa o simti. Daca vrei o defintie, sigur vei gasi pe site-uri multe citate celebre inchinate "dragostei", dar nu prea cred, ca te vor ajuta mai mult decat sa iti faci o parare despre ce inseamna dragostea in sine. Tu vei fi singura in masura sa iti dai seama la momentul potrivit daca iubesti sau nu pe cineva, asa ca te sfatuiesc sa nu mai cauti definitia dragostei, pentru ca nu are sens. Totul este sa ai rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea e viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea se carecterizeaza prin mai multe etape :
-dragoste de o zi
-dragoste de scurta durata (1-9luni)
-dragoste mare (2-7ani)
-dragoste care tine pe vecie de cand l-ai/ai cunoscut/a pana la moarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea adevarata e unica si nu vine de doua ori...
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Everything
tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea.acopera totul.crede totul.sufera totul. Dragostea este sentimentul sublim trait de fiecare atunci cand intalnim acea persoana de care nu vom mai dori sa ne despartim si care ne va implini sufleteste si trupeste, dar sa nu uitam ca uneori dragostea poate fi ''oarba''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragoste este un joc in doi, in care amandoi pot castiga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea este cea mai mare taina a vietii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea inseamna cand o fata si un baiat se plac, se intalnesc.Cand esti indragostit esti in al noualea cer si te simti bine cu partenerul tau. Ei se duc aproape peste tot impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind doi copiii se ***

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva frumos care se simt numai persoanele care iubesc cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea nu o poti defini. dragostea o poti simti. daca ai vazut filmult "o iubire de neuitat" spune acolo..."Dragostea e ca vantul. Nu o poti vedea., dar o poti simti"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea indura cu blandete si rabdare purtarea urata a celorlati. dragostea este binevoitoare, blanda, prietenoasa patrunde si umple intreaga fire, imblanzind tot ce ar fi rau si aspru; nu este invidioasa, nu se lauda, nu face pe grozava... dragostea nu piere niciodata!(josh mcdowell)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA... dar nu am mare lucru de spus e doar un sentiment care apare si dispare doar cand esti cu pers. iubita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma intreb la fel''ce iseamna dragostea?'' si el mi a raspuns:''dragostea inseamna sa pretuiesti pe cineva drag tie si sa nu gandesti asa cum ai facut si u''si apoia plecat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand doi copii se *** toata ziua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea este cand ii spuni unui baiat ca iti place camasa lui, iar dupa aceea el se imbraca cu aceeasi camasa in fiecare zi. happy, oricum e ceva ce nu poate fi descris ...simti ca esti in al 9 la cer ...rau e ca nu iti sta gandul decat la el\ea MEREU.pana iti trece big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea... buna intrebare.la fel de bun este si raspunsul. dragostea este o mare nesfarsita. ceva ce simti, ce nu poti vedea ...sa iubesti si sa fii iubit e ceva ce nu poti explica in cuvinte, ci prin fapte. cand esti indragostit simti ca ai face orice ca pers de langa tine sa fie fericita .ti.ai da viata pentru ea/el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un sentiment deseori placut

| LexuDeea a răspuns:

Iubirea nu te ajuta cu nimic în viata pentru ca iubirea e însasi viata, nu e un lucru pe care il folosim doar atunci cand suntem in dificultate. Ea face parte din fiinta noastra, sta la baza existentei noastre. Inconstient iubim si suntem iubiti la randul nostru. Inconstient oferim sentimente si primim la rândul nostru sentimente. Involuntar suntem invaluiti de pasiuni împartasite si neîmpartasite, de pasiuni interzise si de pasiuni care isi gasesc forta sa existe in ciuda tuturor. Iubirea nu cauta sa se defineasca, nu se cauta, nu se cere, pur si simplu se simte, se traieste, te bucuri de ea în fiecare moment. E mereu acolo în interiorul tau chiar si in momentele in care tinzi sa crezi ca ea nu mai exista. In realitate este mereu acolo doar ca uneori nu mai stim cum sa o scoatem la iveala. Iubirea nu se sfârseste niciodata pentru ca ea este temeiul existentei, temeiul tuturor lucrurilor.În fiecare lucru pe care îl facem exista putina dragoste, putina tandrete, putina bunatate. Suficienta însa pentru ca acel lucru sa fie facut bine la momentul lui. Pana si ura se naste tot din iubire. A nega ca acest sentiment exista e ca si cum ti-ai nega propria existenta. Iubirea e sentimentul care ne întregeste, care uneste suflete, care le desparte. E acel ceva care te face sa zâmbesti si care uneori îti fura o lacrima, doua, trei. Iubirea se defineste prin "dragoste". Iubirea inseamna cuvinte frumoase sau vorbe pur aruncate la întâmplare. Iubirea nu cere nimic în schimb, se hraneste din iubirea celorlalti si ea la rândul ei hraneste alte iubiri. E un cerc vicios în care nimeni nu pierde, în care toti ies învingatori într-un fel sau altul. Iubirea te creeaza si iubirea te distruge. Te renaste ca mai apoi sa te omoare din nou. Ne pare ca iubirea aspira la absolut când de fapt cere atât de putin. Iubirea se identifica cu fiecare dintre noi si astfel fiecare are propriul sau mod de a o arata. Iubirea se manifesta într-o infinitate de feluri caracteristice unei infinitati de oameni care iubesc dar care de cele mai multe ori nu stiu sa descopere în ei acest sentime