| Ascunsã a întrebat:

Ce inseamna masturbare? A te masturba?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum te numesti? Ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Provocarea placerilor prin masarea, mangaierea sanilor, sfarcurilor sau a clitorisului si labiilor, adica buzele mari ale "pasaricii" tale sau altfel spus a zonelor erogene de pe corp. Daca nu este suficient de intensa excitarea obtinuta astfel te poti masturba bagandu-ti 1 sau 2 degete in vagin combinat cu masarea sanilor, sau a altor zone erogene.Se mai numeste autosatisfacere. De asemenea poti sa fii tu masturbata de o alta persona sau tu sa masturbezi pe altcineva folosind dentru masturbare mana ta sau limba si gura (sex oral).

| mihai69 a răspuns:

A-ți produce singur plăcere prin diverse metode, de obicei prin atingerea organelor genitale.

| Emilian65 a răspuns:

Masturbare= autosatisfacere sexuala.

| aXy99 a răspuns:

Sa intreti relatii sexuale cu mana/mainile tale.

| Seba2013 a răspuns:

Insemna stimularea receptorilor senzoriali din organul sexual.
Acesti receptori sunt zone erogene pentru ca atunci cand ii stimulezi produce sanzatii, si reactii.

Se activeaza sistemul de recompensa din creier, sensatie placuta, se activeaza reactii automatice, fara vointa, excitatie, iar organasmul este programat sa traca prin mai multe etape.

Etapele, acestor reactii autamatice sunt numite fazele raspunsului sexual.

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_sexual_response_cycle

Zonele erogene activeaza aceste reactii si senzatii https://ro.wikipedia.org/wiki/Erogen

| mariacazcu a răspuns:

A te masturba inseamna sa iti produci singur placere sexuala