| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna masturbare

Răspuns Câştigător
| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Deci ti-as raspunde, dar nu stiu cati ani ai si cum sa ma exprim. Eu zic sa citesti asta(sursa www.clopotel.ro):

Masturbarea este stimularea manuala a organelor genitale, prin care ne descoperim corpul si placerea.
Este mijlocul cel mai simplu de a a junge la satisfactie sexuala. Este o activitate naturala la oameni, care incepe la copii ce-si descopera organele genitale si placerea de a le atinge. Adesea sunt aspru pedepsiti sau amenintati de parinti si educatori si raman cu ideea ca placerea este ceva vinovat, rau sau interzis. Exista o perioada de diminuare a activitatii sexuale ce coincide cu scolaritatea mica apoi la puberate corpul incepe sa se "manifeste", dorinta unei placeri sexuale este din ce in ce mai puternica, exista chiar o tensiune care se cere diminuata. Aceste dorinte sexuale conduc in mod natural la masturbare. Dar ea este uneori insotita de rusine si vinovatie, chiar de incercarea de a renunta la ea.
Masturbarea nu e anormala, nici daunatoare, problema apare atunci cand ramane singura activitate sexuala, cand adolescentul sau adultul nu cauta un partener. Dimpotriva ea este normala la orice varsta si nu trebuie sa ingrijoreze nici pe adolescent nici pe parinti daca nu este excesiva si daca nu are loc in public. Exista o multime de conceptii gresite despre masturbare: nu mai cresti daca te masturbezi, vei deveni steril sau impotent, vei innebuni, iti vor iesi cosuri etc.

Sper ca ti-a fost de ajutor si ca ai inteles;)

2 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

"sex de unu/una singur/a"

| aLexXx_5256 a răspuns:

rolling on the floor sa umbli pe la pasarica cu degetelulaughing