| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna un test negativ si unul cu linia de control f colorata, cand am facut testul era doar una si l-am bagat in buzunar, nu am mai asteptat 5 minute, si peste 30 min cand am vrut sa il arunc era si a doua doar ca aproape inexistenta, dar totusi se vedea fff putin.
Ambele teste au fost facute la interval de o zi.
(Test barza)
Am 24 de ani dar inca nu ma simt pregatita pentru o sarcina.

Răspuns Câştigător
| someone00 a răspuns:

O culoare stearsa a acestei a doua liniute poate aparea ca urmare a unei erori de efectuare a testului (situatie in care uneori testul poate fi fals interpretat pozitiv). Pentru a afla daca sunteti insarcinata trebuie eventual sa re-efectuati un test de sarcina tinand cont ca acesta se pozitiveaza la 10-14 zile dupa contactul sexual considerat fecundant.

Simptomele unei sarcini incipiente sunt: lipsa sangerarii menstruale, oboseala, somnolenta, tensiune in sani, modificari de apetit, greturi, varsaturi - dar acestea apar uneori mai tarziu, dupa 3-4 saptamani de la fecundatie si pot aparea si in absenta unei sarcini.