| love96 a întrebat:

Ce părere aveți despre postările pe TPU gen "am facut dragoste cu prietenul meu dar nu și-a dat drumul in mine pot rămâne însărcinată"? Sau "luna asta am facut dragoste neprotejat si mi-a întârziat menstruația"? Credeți ca e lipsa de educație sexuală? Sau poate fi din cauza ca fetele la 13 14 ani își încep viata sexuală prea repede?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu toate ca exista o cantitate imensa de informatie extrem de bine documentata si cat se poate de utila se pare ca nu este citita, insusita sau si mai grav este gresit/prost inteleasa. Tineretul manifesta o infioratoare lipsa de educatie sexuala insa care este cauza ramane o enigma. Se prea poate ca fetele, deoarece ele sunt cele expuse isi incep viata sexuala mult prea repede/devreme, la varste mult prea fragede uneori chiar de la varsta de13-15 ani. In clasa a VII-a invata cate ceva despre anatomia corpului uman insa se pare ca nu se predau la acele ore exact notiunile esentiale, de care ar avea nevoie ele, care sa le invete si totodata sa le explice corect cum sa abordeze viata cu tentatiile sexuale.O grava problema se petrece in lumea satului unde perceptele morale crestine si religioase sunt considerate prioritare iar discutiile privind sexul sunt si la ora actuala subiecte considerate taboo.Vina pentru lipsa de informare sexuala se datoreaza atat bisericii ortodoxe obtuze in aceasta privinta cat si scolii si invatamantului romanesc care considera ca fiind "imorale" orice discutii/lectii al caror subiect are conotatii sexuale.

4 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Dupa parerea mea, toate acestea se datoreaza lipsei de educatie sexuala.
Ar trebui inca din clasa a V-a sa fie o materie obligatorie (fara note) in care sa se vorbeasca despre tot ce tine de viata sexuala. Desigur, fetele sa vorbeasca despre asta cu o profesoara, iar baietii cu un profesor pentru a se putea vorbi deschis si fara rusine.

| Emilian65 a răspuns:

Sunt adevarate ambele presupuneri ale tale.

| ychigo a răspuns:

Necunoașterea de cauză, lipsa de experiență. Asa se ajunge la astfel de întrebări.

| ionnelaay a răspuns:

Probabil sunt incepatoare si le este frica de urmari. dar ma gandesc atunci cand o fac nu isi mai pun intrebari?