| alina_3473 a întrebat:

Ce parere aveti despre romanii plecati in afara?

14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pe de o parte ii inteleg, sunt multi care au fost constransi de o situatie materiala precara, altii insa prefera efectiv sa plece din tara datorita conditiilor de viata mult superioare Romaniei.

| Pho3nix a răspuns:

O parere buna. Oameni inteligenti. happy
In Romania ce viitor sa ai?! Vai de tara noastra...

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca intrebarea se afla la capitolul dragoste si sex, ma duce mintea la sotia tatalui meu (parintii mei sunt despartiti de vreo 28 de ani), care s-a hotarit impreuna cu tatal meu sa plece la lucru in Spania, pentru a face rost de bani ca sa repare casa lui veche. Aceasta dupa ce tatal meu a crescut cei doi copii ai ei (ea nu lucrase pina inainte sa plece in Spania) de la virsta de 4-5 ani, pina la 16-17 ani, si inca un copil pe care l-au facut impreuna si care la plecarea ei avea 12 ani. A plecat, si dusa a fost. I-a trimis tatalui meu cite 50 de euro pe luna timp de citeva luni, ceva cadouri de Sarbatori, si atit. Dupa un an, gasise acolo pe altul. Dupa inca trei ani, si-a luat copii acolo, lasind fetita (cea mai mica) in seama tatalui meu.
Eu cred ca e o prostie ca o familie sa se desparta pentru ca unul din ei sa plece la munca in strainatate. Mai devreme sau mai tirziu, ori se vor desparti, ori unul din ei il va insela pe celalalt.

soothe
| soothe a răspuns:

In principiu, buna.

| Frogie a răspuns:

Mama mea e plecata in strainatate. E acolo de aproape 8 ani, cu acte in regula, s`a recasatorit, are casa, are masa si ma ajuta si pe mine si pe iubitul meu sa ne asiguram viitorul. Nu vad nimic rau in asta.
Daca te referi la talhari, hoti, etc; e logic ca nu`i vad bine deloc. Dar totusi sunt liberi sa faca ce vrea si sa`si laeaga singurii viitorul. Ori alaturi de familie, ori in puscarie sau mai rau morti. Depinde doar de ei!winking

| julieta a răspuns:

Nimeni nu pleaca de bine, ii admir pe cei care pleaca sa-si faca o viata mai buna si nu uita de unde au plecat! sunt insa si persoane care uita acest lucru happy

| vladutzzz_2456 a răspuns:

In general se impart in doua categorii:
1. Cei care muncesc cinstit pentru ei sau pentru familia de acasa, dorind a'si/le asigura un trai mai bun, avand in vedere salariile "minimale" din "Romînica"!
Tot respectul pentru aceste persoane!
2. Cei care pleaca "dincolo" cu ganduri necurate si strica imaginea Romaniei (nu ca ar fi impecabila, dar totusi...) prin faptele lor.
Acestia sunt oameni demni de tot dispretul!

| alina_3473 explică:

Eu sunt plecata cu sotu meu de vreo 6 ani si vreau sa spun ca ne-a foat foarte greu la inceput da acum ne-am obisnuit cu banii de aici pot sa spun ca am realizat multe, am facut nunta ne-am cumparat masina si casa e inca in lucru am vrut sa ne realizam singuri fara ajutorul nimanui si am reusit

| voice a răspuns:

Isi cauta un viitor mai bun

| Lawrence a răspuns:

Nu este intrebare de pus la categoria Dragoste si Sex.

| bambollaazarya a răspuns:

Tragic din cauza la plecarile astea eu trebuie sa sufar si sa plang incontinu ca prietenul meu este departe.stii cum se zice ochii ce nu se vad se uitacrying((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai decat sa steie in tara, fara servici si cu datorii pe cap din cauza ca in ziua de azi un loc de munca nu-ti mai poti gasi mai bine merg in alta tara unde pot sa munceasca si sa-si castige un ban pentru a supravietui.Acum pe bune de nulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la care categorie de oameni te referi. Tata e plecat in strainatate de vreo 8 ani. Ma tine pe mine la facultate si pe sora mea la scoala. Mama sta cu sora mea acasa si dupa ce va termina ea liceul si va veni in cluj la faculte, mama va pleca si ea in italia.
. ce pot sa zic? traim intr-o tara... cu multe posibilitati laughing de aceea pleaca toata lumea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti care pleaca vor sa faca ceva pentru copii lor, sa le ofere o viata buna! Mama e plecata de 4 ani... m-a lasat pe mine singura acasa de la 14 ani, neavand nici o ruda aici toti fiid plecati din orasul asta sarac! Dar eu stiu ca a plecat pentru a-mi face mie o viata mai buna, sa nu duc lipsa de nimic! Cu toate ca imi lipseste foarte mult trebuie sa fiu intelegatoare si sa suport! Mai am un an de liceu si dupa aceea sper sa plec si eu la ea! Insa am o parere foarte proasta despre copii care se sinucid cica,, de dorul parintilor,,! asa ceva nu exista! trebuie sa te conformezi cu gandul, sa te maturizezi si sa te gandesti ca si lor le e greu fara tine dar pleaca pentru a avea tu tot ce iti doresti, sa iti faca un viitor mai bun! daca in ROMANIA asta de KAKAT nu se poate! este tara fara NICI UN VIITOR!