| anonim_4396 a întrebat:

Ce prevede un avort? Se face cu sau fara semnatura unui adult?
Vreau raspunsuri atat la categoria de adolescenti, cat si de adulti

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Am 14 (15, 16, 17) ani si am ramas insarcinata, dar vreau sa fac avort, pot fara sa afle mama sau tata? Este o intrebare care apare in mintea tinerelor din ce in ce mai des in ultimii ani. Raspunsul este dat de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat) : conform careia; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Ca sa fiu si mai explicit: daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala si s-ar putea solda cu repercursiuni si instanta de judecata, in absenta consimtamantului pacientei.

| johnbucuresti a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca mama ta te-ar fi omorat pe tine!?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru johnbucuresti):

Presupun ca nu ai pretentia sa-ti raspund civilizat la remarca ta imbecila. rolling on the floor

5 răspunsuri:
| noob a răspuns:

Pai cand faci avort omori copilul cu care esti insarcinata. Nu ai cum sa iei semnatura de la el.

| Lawliet14 a răspuns:

Avort = crima

Pacat...

| CamilaBianca a răspuns:

Doctorul baga niste instrumente in vagin pana in uter si rupe copilul in bucati, si il scoate pe bucati afara. Tu decizi daca vrei sa ai pe constiinta uciderea unei vieti nevinovate.