| nobody_9468 a întrebat:

Ce provoaca aparitia cancerului?{de orice tip ar fi, insa m-ar interesa cel de col uterin}
Cum putem preveni aparitia lui?
Activitatea sexuala de la o varsta frageda poate "ajuta" aparitia lui?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul de col uterin este produs in peste 98% din cazuri de infectia cu HPV (un virus care se tarnsmite numai prin contact sexual). Inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate este un alt factor de risc important. Practic, o femeie care si-a inceput viata sexuala dupa aceasta varsta si a avut grija sa nu se infecteze cu HPV (facand analize partenerilor ei inainte de a renunta la prezervativ) are un risc aproape de zero de a face cancer de col uterin.
Toti ceilalti factori de risc sunt legati de o viata sexuala dezordonata: saracia, lipsa de educatie, parteneri sexuali multipli, anticonceptionalele (care incurajeaza femeile sa aiba contacte sexuale fara prezervativ) etc.
Pentru a-l preveni, femeile trebuie sa-si inceapa viata sexuala dupa varsta minima recomandata (17 ani si jumatate), sa nu faca sex neprotejat cu parteneri netestati pentru HPV, sa se vaccineze impotriva infectiei HPV si sa mearga la ginecolog regulat (macar o data pe an) de la inceperea vietii sexuale pana la minim 10 ani dupa menopauza.

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Odata cu aparitia vaccinului contra HPV (Virusul Papilloma uman) problema cancerului de col uterin a inceput sa fie intens mediatizata.Principalele cauze care favorizeaza aparitia cancerului de col uterin sunt:numarul mare de parteneri sexuali, raporturile sexuale violente, infectiile vaginale (candidoza spre exemplu) frecvente, numarul crescut de avorturi, infectia cu HPV, unele boli cu transmitere sexuala, factorul genetic, sarcini multiple, alte afectiuni genitale, alimentatia, fumatul, anticonceptionalele, lipsa de odihna, dezechilibrele hormonale si ale homeostaziei la modul general, scaderea imunitatii; endometrioza etc.Si da, activitatea sexuala de la o varsta frageda poate favoriza cancerul de col uterin.

pa, pa.

| foxi a răspuns:

Daca s-ar sti cauza, s-ar descoperi si remediul! Factori presupusi favorizanti, isi dau cu parerea toti! Varsta frageda...sub 10 ani! Nu sexul provoca cancer, sexul se face in scopul perpetuarii speciei!

| Mik3 a răspuns:

Pai uite cum sta treaba, la noi in organism se afla 10 celule cancerigene, si in timpul vieti cate o celula incepe sa isi faca de cap si daca prinde sistemul imunitar foarte slab atunci poate sa apara cancerulwinking