| AnonimFaraNume8 a întrebat:

Ce riscuri ai daca te masturbezi(Vreau sa stiu mai exact daca ai risc de epilepsie), dau funda!

33 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu ai riscuri de genu, singurul risc care e, sa iti pape puta unghiile kiss te pupa jean

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si facuta in exces, masturbarea nu va provoca niciodata epilepsie. Epilepsia este o boala a sistemului nervos, caracterizata prin crize convulsive intermitente, insotite de pierderea cunostintei, de halucinatii senzoriale si de alte tulburari psihice. Nu exista absolut nicio legatura intre masturbare si epilepsie.

| darrio2007 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si masturbarea nu are treaba cu sistemul nervos, asa-i? Dai tare la caltabos si atat.Hm!

| doctorandus a răspuns:

"Iar marketingul este mana in mana cu guvernul.
De aceea guvernul permite vanzarea de tigari, bautura si pornografie."

Ha, ha, ha, cat de comica poate fi psihoza! Vindecarea dorintei sexuale dezordonate prin exhibitionism crestin, ai?

Si care ar fi alternativa la comertul liber, introducerea Shariei crestine?

| doctorandus a răspuns:

Seba si-a insusit cateva neologisme, dar nu stie sa le foloseasca pentru comunicarea cu sens de fapte stiintifice. Le tot repeta ca o moara stricata, ele sunt enunturi fanteziste, nicidecum stiinta popularizata. Enunturile lui Seba sunt vagi, neclare, generale, deci sunt lipsite de precizia necesara descrierii faptelor stiintifice si pot fi interpretate oricum, fara sa se refere la fenomene bine precizate. Pentru cineva obisnuit cu articole stiintifice schematismul si neclaritatea descrierii lui sunt hilare.

Pentru tine ca fiinta constienta e o diferenta intre sex si masturbare, dar pentru scula si alte organe diferenta e minima sau nu exista.

Studiul respectiv nu afirma ca masturbarea are acelasi efect cu cocaina si heroina, ci ca identificarea zonei stimulate drept VTA (pe care o stimuleaza cocaina si heroina) este nesigura. De altfel explicatia ca activarea de catre heroina a VTA are efect anafrodisiac intra in contradictie cu constatarea ca VTA este activat de cocaina, care are efectul contrar.

| doctorandus a răspuns:

Explicatia din studiu e: in faza de acceleratie cu heroina se activeaza VTA si subiectul simte placere orgasmica si ca atare nu mai simte nevoia de sex. Iar la faza de acceleratie cu cocaina se activeaza VTA, dar subiectul simte nevoia crescuta de sex. Ori una, ori alta, nu poti sa-ti mananci prajitura si sa o ai in continuare.

| doctorandus a răspuns:

S-o spunem pe-a dreapta: Zeitgeistul este defavorabil conceptului de adictie. Cercetarea medicala si psihologica nu il priveste cu ochi buni. Deci nu prea are cum reiesi ca ar fi astea adictii in momentul in care modelul compulsiei inlatura modelul adictiei, iar modelul compulsiei este cel preferat.

Asa ca ce zice ASAM e irelevant: conceptul de adictie a fost trecut pe linie moarta.

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Idem https://www.google.com/......ps?/search

| Emilian65 a răspuns:

Daca masturbarea este in exces, este posibil un risc de epilepsie.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Emilian65 este mincinos patologic. Corect spus este ca indiferent daca si de cat te masturbezi, tot exista risc de epilepsie. El a mintit prin accent si omisiune. De ex. daca as spune "Daca ai mancat peste de ziua ta de nastere exista risc de epilepsie" as sugera in mod mincinos ca ar exista o legatura cauzala intre a manca peste de ziua de nastere si epilepsie.

| Emilian65 a răspuns (pentru doctorandus):

Domnule draga, dumneata nu stii sa raspunzi corect, fara sa jignesti pe cineva?

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Dar tu de ce ne jignesti inteligenta debitand minciuni sfruntate? Chiar nu ti-e un pic rusine? Au ajuns adolescentii de pe TPU bataia ta de joc?

| Seba2013 a răspuns:

Riscuri ale masturbarii.
Iti fac acest comentariu, fara a intra in detalii dar daca cineva imi cere doveziile, o sa i le dau.
Atunci cand te masturbezi, organismul, trece prin etapele sexuale.
Prima faza este excitatia:
Acesta excitatie, mass-media, incerca sa o omita, pentru ca ia este producatoare, de stimuli, pentru a trezi acesta excitatie.
Sursele de pe google nu prea vorbeste de acesta etapa, greu gasesti un site, care sa vorbeasca.
Siteurile medicale sunt mana in mana cu marketingul, cei care produc factori ca se te excite, si de aceea nu prea vorbesc.
Acesta excitatie, o mostenesti genetic, este o programare, care nu depinde de noi.
Ia se activeaza la stimuli, erotici.
Excitatie, acest termen, mai mult te incurca ca inselegi ce insemna.
Excitatia insemna REACTIA FIZIOLOGICA:
Atunci cand se ridica penisul, simti fluturi in stomac, pupila se dilateaza, si mai multe.
Aceste reactii fiziologice, se numeste excitatie.

Acuma hai sa iti spun daunele.
La excitatie apare dopamina, noradrenalina si adrenalina.
Care sunt efectele acestor substante?
Aceste substante ne ajuta sa ne reproducem, si sa supravietuim.
Dar tot aceste substante, ne distrug.
Dopamina, este substanta placerii
Acesta dopamina cauzeaza dependente.
De aceea medicii, ne spun ca sexul poate da dependenta.
Deci am vazut efectele dopaminei, da dependenta.
Daca vrea cineva detalii, am surse stiintifice.

Acuma vorbim de ceilalti doi hormoni.
Adrenalina si Noradrenalina.
Acesti hormoni sunt responsabili de reactiile fiziologice ale organismului atunci cand te exciti.
Am vazut ca dopamina da placere, dar aceasta adrenalina si noradrenalina, se ocupa de inima, penis, ficat, toate procesele care dau energie, si tesionseaza organismul.
Atunci cand penisul este in erectie, el este tensionat, pentru penetrare.

Care sunt efectele negative a acestor hormoni?
Citeste despre stres, pentru ca acolo se vorbeste de acesti hormoni, si explica toate efectele negative.
Sunt multe...
Atunci cand medicii, de pe google, spun ca masturbarea elimina stresul, se refera la acesti hormoni.
Atunci cand te exciti, urca acesti hormoni, iar la faza de rezolutie a masturbarii, acesti hormoni cad, si te linistesti, de aceea spun ca masturbarea elimina stresul, si insomnia.

Dar cand spun ca masturbarea elimina stresul, mint, nu este masturbarea, ci orgasmul.
Masturbarea excita, deci cauzeaza stres, iar la orgasm se elibereaza acesta tensiune care ti-a cauzato excitatia.
Am vazut ca masturbarea, excita.
Ne facem sa pierdem linistea, si ne excita, corpul se tensioneaza(stres), iar la orgasm acesta tensiune, se consuma, si apare linistea.
Ce se intampla daca faci in exces.
O sa fi mai linistit?
Nu, o sa fi mai epuizat!
Toata acesta activitate pana ajugi la orasm, se cheama catabolism.
De aceea poti trai fara sex, dar fara mancare nu.
Sexul ia energie, mancarea o da.
Treaba este ca pierzi enegia, iar in limbajul acesta insemna boli, procesul de crestere are nevoie de energie, nu are rost sa le mai enumar, citeste despre stres(adrenalina si noradrenalina).

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
Lucrul acesta este evident pentru toata lumea.
Eu cred ca tu esti slab de minte.

Dupa mintea ta redusa, pe ministrul de economie nu il intereseaza banii?
Nu?
Ia vezi aici, cat castiga guvernul spaniol din impozite pe TIGARI.
http://www.preciotabaco.com/impuestos-tabaco-espana
In Romania, nu stiu, ca nu mai stau, dar daca cauti pe google sigur, o sa vezi ca si ei i-au impozite.

Deci care sufera de pishoza aici?
Nu cumva esti tu ignorantul?

Asta cu vindecarea dorintei sexuale prin exhibitionism, ai inventato tu, eu nu am spus asa ceva.

Esti redus frate, ce sa iti fac, vrei vreo pastila psihotropica?

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
1Nu este stiinta pupularizata?
Ma faci sa rad, cine spune tu?
Hai raspunde, cine?
Daca nu stii o sa iti raspund eu!

2 Activarea zonei VTA, se consens stiintific, sexul o activeaza.
Iti dau surse, cate vrei...dar pana atunci, ai tu vreo sursa care sa afirme contrariul?
Nu cred ca ai, asa ca ciocul mic.
Deci omule, este consens stiintific, ca VTA se activeaza la sex.
Ai noroc ca nu prrea mai am timp sa stau pe net, iti vorbesc in graba.

3 Cauta bai desteptule, pe net, ca nu este greu, despre efectele cocainei.
a Cacaina activeaza dorinta sexuala, asta o gasesti peste tot.
b Heroina: si heroina o activeaza, la LAZA DE ACCELERATIE(rush), in studiu ce preciziaza, lucrul acesta.

Ti-as spune eu mai multe, dar ai noroc, ca nu am timp de tine.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
Iti respect parerea, dar din pacate acest studiu este acceptat de comunitatea stiintifica.
Critica ta, nu are valoare, este doar o parere.
Ti-am mai spus ca articolul vorbeste despre FAZA DE RUSH A HEROINEI.
Acesta faza dureaza 2 minute, si dupa aceea apare faza de HIGH.
Cand apare acesta faza de HIGH, nu se mai simte placerea.
Acestea sunt efectele substantelor, una este sa consumi heroina si alta este sa consumi cocaina.
Aici deja intram in alte subiecte.
Asadar sa revenim la subiect:
Acest articol dat de mine, este doar fundatia, pentru a declara ca exista dependenta sexuala.
Uite aici cum se precizeaza ca masturbarea poate da dependenta.
http://www.asam.org/......n-faqs.pdf sexual"
http://sash.net/
https://ro.wikipedia.org/wiki/Hipersexualitate

| AnonimFaraNume8 explică:

Si ce alte riscuri mai sunt, nu in exces, eu ma masturbez de maxim 2 ori pe saptamana, alte saptamani nu ma masturebz de loc, doar cand imi vine acea pofta. Vreau sa stiu ce alte riscuri mai sunt, dar nu riscuri de exces.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnonimFaraNume8):

Masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece detensioneaza organismul de stresul hormonal.La aceasta concluzie au ajuns medicii si cercetatorii care au studiat in decursul timpului efectele acestei activitati. Daca cineva ti-a spus ca afecteaza sanatatea individului sau ca este un viciu sau ceva rusinos, ca masturbarea contravine unor percepte religioase sau morale sa stii ca te-a indus in eroare. Multa sanatate.

| Seba2013 a răspuns (pentru AnonimFaraNume8):

Riscul este dependenta.
In momentul orgasmului, nivelul de dopamina este egal cu cel al cocainei.
Dovada este aici:http://www.jneurosci.org/content/23/27/9185.full
Organizatia mondiala a sanatatii recunoaste acesta dependenta.
Ei o numesc ninfomanie, satiriatis, sau impuls sexual excesiv.

Deci poti sa ajungi asa cum afirma acesti medici.

Cand ajungi dependent, o sa simti impuls sexual excesiv.

Acest impuls, insemna ceea ce Freud numeste tensiune somatica.

Acesta tensiune somatica este din cauza noradrenalinei, hormonul stresului.

Aici vorbim despre stres, iar stresul poate sa iti produca multe afectiuni.
Depinde de rezistenta corpului, dar pana la urma o sa te afecteze intr-un fel.

Despre impotenta nu mai vorbesc.
Atunci cand devii dependent, simti un impuls sexual excesiv, iar functia sexuala se epuizeaza.

Aceste boli apar la cei care se masturbeaza.
Cei care nu se masturbeaza, nu au nici pe dracu, sunt sanatosi, si cu energie.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Prima data masturbarea TENSIONEAZA, ti-am mai spus.

Incerca macar sa faci efortul, de a invata despre reactia fiziologica de la excitatie.
NU trebuie omisa excitatia sexuala, deoarece atunci cand te masturbezi, incepi cu ea.

Asa ca daca te dai drept stiintific si cunoscator in cauza, vei face efortul sa studiezi acest lucru.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnonimFaraNume8):

Dar de ce nu intrebi un medic? Că ăla trebuie sa stie, ca doar nu a facut degeaba o școală, sau?

| AnonimFaraNume8 explică (pentru CristiDinBucuresti):

LOL,am 12 ani, cum sa ma duc la medic un pusti de 12 ani sa ii spuna ca se masturbeaza si ca vrea sa scape, Poate imi da medicu' cu abecedarul in cap si imi spune ceva de genu 'Copile, du-te si invata' rolling on the floor) Si da, acceasi reactie e si a voastra.

| AnonimFaraNume8 explică (pentru Seba2013):

Seba,pana la urma am luat decizia de nu a mai practica masturbarea, avand in vedere ca este si pacat si afecteaza sanatatea, daca imi poti da un sfat cum as putea scapa, funda e a ta!

| doctorandus a răspuns (pentru AnonimFaraNume8):

Niciun medic in deplinatatea facultatilor mentale nu trateaza oamenii de masturbare. In cazuri extrem de rare poate trata de tulburare obsesiv-compulsiva centrata pe masturbare, dar nu de masturbare, ca masturbarea nu este o boala si nici nu este pricina de boala.

| doctorandus a răspuns (pentru AnonimFaraNume8):

Iti pot da eu o solutie: castreaza-te. Dar ai grija sa fie Salvarea pe-aproape, ca altfel vei fi tratat cu vesnica pomenire.

| Tinta_Roxana_1990 a răspuns (pentru AnonimFaraNume8):

Daca chiar vrei sa scapi incerci mai intai sa nu te mai gandesti k de aici recurgi la fapte, iar gandurile vin n-ai ce sa le faci dar important e sa persisti in ele sa incerci sa le alungi. Sa incerci sa n mai accesezi site-uri sau filme pentru adulti si sa te apuci de un sport care sa iti consume energia sau sa mergi la sala si in felul acesta ai o noua ocupatie la care sa iti stea capu. Nu iti va fi usor fiindca e o senzatie destul de tare care poate o echivaleaza doar drogurile puternice dar un stil de viata sportiv in care capeti adrenalina si incrededere de sine cred ca iti va prinde bine pentru varsta ta.

| Seba2013 a răspuns (pentru AnonimFaraNume8):

1 Corinteni 7:9 Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
Daca citesti tot capitolul, o sa vezi ca se refera la dorinta sexuala, deci poti sa arzi de acesta dorinta.
Poti sa arzi.....doar daca nu o infranezi, asa cum se arata in verset.
Cum poti sa o infrenezi?
Este bine ca ai decis sa nu te mai masturbezi, dar o sa vezi ca nu este de ajuns.
Multi oameni decid sa se lase, dar isi dau seama dorinta sexuala, nu tine seama de decizia lor.
Pentru a te lasa de masturbare, trebuie sa faci sa moara acesta dorinta.
In Coloseni 3:5 spune: Drept aceea, omorâţi mădularele voastre, cele pământeşti: desfrânarea, necurăţia, patima, pofta rea şi lăcomia, care este închinare la idoli,
Trebuie sa o faci si sa moara acesta dorinta, nu doar sa decizi sa te lasi.
Isus a spus ca daca ochiul ne face sa dorim, sa nu ne mai uitam.
Aici se vorbeste ca ochii, nu tine seama de decizia noastra, ei ne pot face sa dorim.
Trebuie sa intelegi ca dorinta sexuala este normala.
Ceea ce trebuie sa omori tu, este dorinta sexula dezordonata.
Dumnezeu te creat cu dorinta, si nu este pacat sa te satisfaci intr-un cadru a iubirii.

De aceea fa diferenta intre dorinta normala si dorinta dezordonata.

Marketingul ne cunoaste aceste instincte, si incerca sa le aprinda.
Iar marketingul este mana in mana cu guvernul.
De aceea guvernul permite vanzarea de tigari, bautura si pornografie.
Este greu in ziua de astazi sa fi crestin, pentru ca acesta cultura, creaza factori, care sa ne starneasca aceste dorinte.
Pararea mea este ca ar trebui sa citesti biblia, sa intelegi mesajul, iar acel mesaj te va indruma.
Te va face sa deosebesti binele de rau, si nu doar, te va avertiza dinainte.
Vei fi prevazator, vei vedea dinainte cand se activeaza aceste dorinte, si vei avea posibilitatea sa le eviti.
Totusi acesta cultura nu perimte acest exhibitionism, in toate locurile.
Exista loc si pentru crestini, dar este ingust.

| Tinta_Roxana_1990 a răspuns:

E o intrebare pusa la mist-o dar am sa-ti raspund la ce conduce mastrbarea. Acesta produce un nivel foarte mare de dopamina fapt pentru care filmele porno bat nivelul de de pendenta al drogrilor sau jocurilor pe calcucator. Din acest motiv creierul tau se va simti foarte bine intrucat organismului ii sunt stimulate toate simturile pentru a se procrea desi tu il pacalesti. Dependenta de masturbare se produce din lispsa nivelului ridicat de dopamina pe care creierul il simte mai apoi cand nu il mai are si atunci simti nevoie de ceva si mai tare ca sa te satisfaci. Aceasta dependeta de exicitare a creieruli iti va da o stare de demotivare si neatentie in timp intrucat stimulii puternic excitati vor avea nevoie de un impact pe masura ca sa iti atraga atentia sau sa te simti bine din nou. E ca un elstic de care tragi de el. iar el se va largi in timp si va trebui sa tragi si mai tare de el ca sa poata strange la aceiasi capacitate. In plus masturbarea excesiva poate reduce din simturi si sa ajungi mai greu la orgasm sau chiar sa iti ''moara'' in timpul actului iar din punct de vedere psihic cei care vizioneaza si filme porno in tip vor percepe femeile ca si un obiect sexual..intrucat asa sunt prezentate atat prin aceste filme cat si de masmedia care au prezentatoare foarte debracate, astfel femia nu a ajuns doar un sex simbol ci un obiect sexual...lucru care destul de grav deoarece majoritatea tinerilor nu-si mai dorsc o relatie reusita ci cat mai multe la numar iar de intemeierea unei familii nici nu mai vorbesc. Epilepsia e ultima ta grija daca e posibil sa faci fata restul riscurilor. Sper ca te-a ajutat raspunsul meu, sera fainawinking

| Tinta_Roxana_1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Nenumarate studii contrazic aceste teorii,, benefice" de ex: https://www.youtube.com/watch?v=nX7MaHfGFVk (min 43:23), Seba 2013 da un link care poate te va lamuri. http://www.jneurosci.org/content/23/27/9185.full. Iar eu nu judec alegerile nimanui dar nu consider masturbrea un lucru sanatos pentru organism si psihic

| doctorandus a răspuns (pentru Tinta_Roxana_1990):

"Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc." Brigaela.

| PALIPALI a răspuns:

Nu stiu sigur da cred ca da