| iriiinaaa a întrebat:

Ce schimbari hormonale se produc in corp atunci cand iti incepi viata sexuala?happy funda; x

1 răspuns:
| Andreea_1209 a răspuns:

Hormonii joaca un rol foarte important in mentinerea sanatatii organismului oricarei femei. Cand exista fluctuatii ale nivelului de hormoni sunt afectate starea de spirit, dorinta sexuala, fertilitatea si ovulatia. Cu alte cuvinte, dezechilibrul hormonal influenteaza negativ aparatul reproducator, justificandu-se astfel comportamentul femeilor in anumite perioade. In fiecare luna se produc hormoni caracteristici sexului feminin - estrogen si progesteron; atunci cand valorile acestora nu sunt echilibrate, sanatatea poate avea de suferit. Hormonul de eliberare a gonadotropinelor (GnRh) influenteaza functionalitatea hipotalamusului, glandei pituitare si functia ovarelor, trompei uterine si uterului. Deficitul de estrogeni poate declansa menopauza si simptomele specifice acesteia. Functionarea normala a glandelor si productia de hormoni sunt influentate de diversi factori: alimentatie, stilul de viata, activitatea...Perioada cu cea mai importanta dezvoltare este pubertatea. In aceasta perioada are loc o "revolutie" hormonala care are efecte spectaculoase asupra dezvoltarii organismului. Sub comanda hormonala, la ambele sexe au loc transformari accelerate care fac din fetite femei si din baieti barbati - este perioada trecerii de la copilarie la stadiul de adult. Totodata, datorita acestei "revolutii" hormonale se incepe viata sexuala. Dar transformarile, dezvoltarea organismului nu se datoreaza vietii sexuale.

Deci intr-un cuvant "DA"