| ioana_8822 a întrebat:

Ce se intampla daca nu esti virgina si faci vaccinul de col uterin? daca stiti ce cauze are in viitor :-s

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu esti virgina, trebuie sa te testezi sa vezi daca nu ai deja infectia. Fiindca daca deja te-ai infectat cu HPV, vaccinul nu va avea nici un efect pozitiv, si, mai rau, s-ar putea sa aiba un efect negativ (nu este testat la femei infectate HPV). Daca nu esti infectata, il poti face ca orice femeie. Daca esti deja infectata, nu ai voie sa-l faci.