| Gabrielg29 a întrebat:

Ce sfaturi ii puteti oferi unui baiat de 24 de ani care lucreaza de 2 ani, deci are serviciu, care a terminat facultatea dar care nu se mai poate indragosti deoarece a fost dezamagit in dragoste?

In 2011, cand eram in clasa a 12 a imi facusem pentru prima data o prietena, insa ea m-a lasat dupa doar doua saptamani, spunand ca nu vrea sa mai stea cu unul care este incepator.

Eu unul o iubeam mult si m-am comportat frumos cu ea insa ea a decis sa nu mai continuam.

Din acel moment de fiecare data cand ma intalnesc cu o femeie prin oras nu am cum sa vorbesc cu ea gandindu-ma la dezamagirea provocata de prima.

Cu tata nu pot discuta deoarece rade mereu chiar in public de mine ca nu am avut niciodata o prietena.

Cum pot trece peste aceasta dezamagire?

VREAU UN SFAT VA ROG!

20 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Poți incepe prin ati face amice, sa iesi cu fete la suc sau in diferite activitati. Sa comunici cu ele, sa glumești, sa va simțiți amândoi bine. Ideea este ca trebuie sa iti scoti acest gând din minte, sa te gândești ca nu toate suntem la fel si ca cine te place te accepta așa cum ești.
Sunt multe fete ca cea de care ne ai zis tu, dar nu toate. Ca sa o găsești pe cea care e ok si care te accepta asa cum ești trebuie sa o cauți. In toata această căutare vei da de multe profitoare, dar nu trebuie sa renunți.
Daca te ajuta poti incepe prin a comunica pe facebook, tinder, lipicioșii etc (site uri de socializare ). Poate prinzi mai mult curaj.
Daca vorbești cu o fata asta nu inseamna ca o sa fiti neapărat împreună. Nu te grabi. Ia-o ușor!
Plus ca ceea ce ne ai povestit tu este o relație scurtă. Asta daca se poate numi relație avand in vedere ca ati fost doar 2 sapt.

| Kaℓi a răspuns:

Cred ca te ascunzi in spatele "deceptiei" tale. Probabil esti foarte timid si acolo trebuie sa lucrezi, la invingerea timiditatii. Nu mai da vina pe fata aia, in doua saptamani nu ati avut cum sa stabiliti o legatura atat de profunda incat sa lase rani nevindecabile dupa ani de zile.
Accepta faptul ca esti timid, ca probabil ai probleme de socializare si incearca sa te schimbi. Cu pasi mici, nu e nevoie sa treci dintr-o extrema in alta happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dezamagire dupa 2 saptamani?

| Gabrielg29 explică (pentru suntserios):

Pentru mine ea a fost prima prietena, prima persoana pe care am tinut-o de mana, pe care am sarutat-o a fost prima si singura data in care am interactionat cu o femeie, pentru mine toate aceste lucruri au contat incearca sa intelegi lucrul acesta te rog.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru suntserios):

Citeste si restul intrebarilor, e jale. Zice ca are 24 de ani dar intreaba,, Ieri din greseala mi-a scapat telecomanda....si s-a spart...ce sa le spun parintilor mei cand vor afla?,, laughing Pai ce femei viseaza cand el inca se teme de mamica laughing

| mihai69 a răspuns:

Băi, fata aia cel puțin a fost sinceră cu tine și ar trebui să apreciezi asta, că multe altele și-ar fi bătut joc de tine ținându-te încurcat luni sau ani și profitând la greu în estimp de tine.
Așadar, fă bine și suflecă-ți mânecile, trage-ți mucii, p'eptu-nainte și intră-n vorbă cu curaj!
Nu ai de unde să știi dinainte dacă va fi fata care trebuie, dar dacă nu încerci, sigur nu găsești niciuna!

| Emilian65 a răspuns:

Uita ce ti s-a intamplat in trecut si treci la etapa urmatoare in care trebuie sa-ti gasesti o fata pe care sa o iubesti cu adevarat si la randul tau sa fii iubit de aceea fata.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Poti incepe prin a te maturiza, duci o grava lipsa de barbatie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Inainte de a-i raspunde, i-ai facut si analizele?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te peste intrebarile lui.Initial credeam ca are 14-15 ani, dupa care am vazut ca scria la o intrebare,, 24,, si a fost ceva gen,, wft?!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Mai,este un tanar de 24 ani,timid, inca sub tutela mamei care, probabil i-a restrictionat accesul la diferite site-uri(am vazut ca dorea schimarea IP-ului, eu i-as recomanda sa faca un cont VPN, ce zici?).E adorabil!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuu.Adorabil ar fi fost daca mama lui era Mia Khalifa.Atunci eram de acord cu pedepsele, de preferat corporale, cat mai intense.Ma bagam si eu la pedepse din astea.Normal,sa puna un vpn si 2 caini de paza la usa, sa nu intre peste el cand isi gadila,, motanul'' laughing

| UnBroken2016 a răspuns:

Ce rahat de dragoste a fost in 2 saptamani? Tu ai probleme cu capul baiete.Ce faceai daca de desparteai de una cu care ai fost ani de zile? Drama queen mai sunteti unii.

| pufulescu a răspuns:

Eh, acum sper ca cine citeste raspunsul meu intelege de ce le spun tuturor celor de 14 15 ani sa aiba relatii, sa traiasca experienta iubirii, sexului sau a ce s-o mai nimerii pe acolo la varste fragede, cand tocmai datorita imaturitatii pot trece usor peste orice dezmagire!
Ti se intampla asta fiindca n-ai avut relatii pana la 18 ani, intr-a 12 a, si datorita varstei ai supraanalizat cele intamplate si ai ajuns la o concluzie gresita, anume ca toate fetele sunt la fel.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru pufulescu):

Da,logica ta ma depaseste.Atat pe mine si pe cei care nu sprijina 2 minori cu mintea in...organele genitale, sa faca sex.Plus de asta, ii depaseste si pe cei care fac legile, si pe ginecologi.Ce mama dracu, logica ta e mai tare decat natura insasi.Tu mergi pe ideea fumatorilor. Daca un copil de 14 ani a facut sex si zice ca moooama de tare a fost, toti o pot face ca nu e nici un risc.Nu mai bine faci tu o favoare umanitatii si lasi oamenii care mai si gandesc, sa dea sfaturi.

| pufulescu a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Cu ce zici ca gandesti atunci cand afirmi astea? Eu zic ca gandesti cu amigdalele care daca nu stii sunt parte a creierului primitiv. Acolo ai tu cuibarit instinctul romanesc al cuminteniei.
Nu mai bine renuntati voi la ipocrizie? Ati ajuns la nivele galactice cu ipocrizia pe acest site, ati ajuns sa recomandati unui BAIAT DE 18 ANI sa nu faca sex ca are bac-ul de dat la vara. Te intreb eu, daca incepe maine un razboi il trimiti sa stea acasa sa invete matematica sau il chemi sa ia ranita si sa fie BARBAT? Barbatia la voi nu include si libertatea alegerii partenerei si libertatea de a avea relatii de orice fel?

| NameHarris a răspuns:

Cam asa se intampla la prima fetita happy De data asta nu mai pune atata suflet ca prostu din prima astepta si tu cateva luni vezi ce fel de fata este happy

| immortalfaith a răspuns:

Incerci pana gasesti, fata aia nu te a meritat, iar tu ai iubit o si ai tinut asa mult la ea pentru ca a fost prima, nu ca ar fi fost perfecta sau ceva
Stai linistit ca mereu gasesti o fata si mai buna decat fosta, tu doar fa ti curaj si baga te in seama cu fete, e important doar sa vorbesti cu ele
Care e potrivita pentru tine te place orice ai zice, unele chiar vor sa fii "incepator", daca bagi 1000 de fete in seama, una tot se nimereste sa te placa asa cum esti (incearca)

| AlexFlorin7 a răspuns:

Adevarat a zis Cheloo - Toate-s la fel laughing

| Pumuf_Pumukly_1996 a răspuns:

Salut Gabriel.

Inteleg prin ce treci in momentul de fata. Insa ar trebui sa intelegi si tu ca nu oricare femeie e la fel ca domnisoara cu care ai avut o relatie.

Cu totii diferim de la varsta la sex la religie la etc. Insa hai sa iti explix eu un lucru.

Personalitatea si comportamentul unui om matur, adult fiind (de la 18-20 ani dupa standarde), poate fi afectat extrem de mult chiar si dupa educatia primita de acasa. Ia spune-mi tu mie, ai auzit vreodata de "Cei 7 ani de-acasa?" Un copil ia exemplul mamei si al tatalui indiferent de starea financiara sau psihica a familiei. O fata (cum ar fi fosta ta iubita) care creste intr-o familie in care mama o educa ca amorul conteaza dupa marimea penisului, buze groase, umeri lati si experienta in pat sau mai stiu eu ce, crede-ma acea fata va descoperi iubirea adevarata extrem de tarziu! Prin simplul fapt ca ea este orbita de stereotipurile secolului XXI... In care revistele de moda spun ca sa fii o anorexica si jumatate este sexy in care spune ca un penis de 20 cm este extrem de hot si numai bun la pat chit ca adancimea vaginului este de numai 10 cm in general... In fine revenind la subiect.

Ceea ce eu vreau sa iti spun este ca acea gagicuta cu care ai fost tu doua saptamani nu a vazut in tine decat fizicul si sexul. Ceea ce e mai nou de subanteles la o fata. 70% din populatia feminina nu vor nimic decat bani sex si faima...

DAR NU UITA!

Printre ele exista undeva si femei adevarate care nu neaparat sunt 90, 60, 90....blonde cu ochi albastrii sau mai stiu eu ce preferinte ai tu. Dar cel putin alea nu vor fi cu tine pentru marimea ta, pentru experienta ta in relatie sau la pat ori pentru bani. Ele vor fi cu tine pentru simplul tau fel de a fi!

Si inca un lucru: NU RISTI NU CASTIGI! (Sa nu uiti asta.)

Asta este tot ce eu te pot sfatui!

Succes!