| pissi_8742 a întrebat:

Ce trebuiee sa faci sa devi avocata spuneti-mi tot vreau mai multe detalii la ce profiil facultate trebuie sa mergii?

3 răspunsuri:
| R_8074 a răspuns:

Poti sa te duci la orice liceu, dar de preferabil sa te duci la filologie. Dupa care urmezi facultatea de drept si iesi avocat.

| sofia_8041 a răspuns:

Profilul de liceu nua re importanta... e ok si filologia si mate info pentru ca facultatea de drept insemna sa gandesti foarte mult si sa stii sa aplici anumite probeleme pe cazuri concrete( se numesc spete).In ceea ce priveste facultatea trebuie sa faci 4 ani de Drept iar dupa ce termini dai examen in barou si trebuie sa gasesti un birou de avocatura ca sa lucrezi ca si avocat stagiar.Nu e usor dar daca esti foarte bun ai mari sanse sa fi remarcat.

| sofia_8041 a răspuns:

Profilul de liceu nu are importanta... e ok si filologia si mate info pentru ca facultatea de drept insemna sa gandesti foarte mult si sa stii sa aplici anumite probeleme pe cazuri concrete( se numesc spete).In ceea ce priveste facultatea trebuie sa faci 4 ani de Drept iar dupa ce termini dai examen in barou si trebuie sa gasesti un birou de avocatura ca sa lucrezi ca si avocat stagiar.Nu e usor dar daca esti foarte bun ai mari sanse sa fi remarcat.