| Carmenela a întrebat:

Ciao!:*love struck
Am o sora mai mica de 13 ani.Noi 2 vb absolut orice, eu mi-am inceput viata sexuala la 17 ani, ei nu i-am spus ca ma gandeam ca ii prea mica sa afle. Dar am vb cu iubitul meu pe mess despre relatzia noastra sexuala si a vazut ce am vb.Am vb cu ea si sora mea vrea sa incerce si ea...
Nu este prea mica? Fizic este pregatita ca NU arata de 13 ani. Dar imi este frica pentru ea ptc mama nu vb cu noi deschis si ete ff severa.Are iubit de 6 luni~al 2'lea~. Ea chiar vrea dar vreau sa vada si ea ce crede ceilaltzi.
Voi ce ziceti?

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Să mai stea până la 16 ani ca să nu-şi pună nici partenerul nici pea însăşi în pericol!
Salut.

| RXN a răspuns:

E mult prea mica, asa ca fa-o sa inteleaga asta si sa mai astepte, mai ales daca spui ca nu aveti o relatie foarte buna cu parintii. Poate avea foarte multe complicatii daca face lucrul asta la 13 ani.

| Sonny a răspuns:

E mica din toate punctele de vedere, fizic, psihologic, nu cred ca e un pas pe care ar trebui sa-l faca la varsta asta, cel mai bine ar fi sa stai de vorba cu ea, si sa iti impartasesti si tu punctul tau de vedere, fiindca esti sora mai mare, si de obicei, frati mai mici ii vad pe cei mai mari ca si niste modele.
Sfat, de exemplu ai putea sa-i zici ca regreti ca ti-ai inceput-o la 17 ani, chiar daca nu e asa, dar ca sa ne protejam cei dragi, din cand in cand trebuie sa apelam si la o minciunica happy. Discutand cu ea ai putea sa-i explici cat de importanta e "virginitatea " asta de care toata lumea vorbeste, fiindca, daca ea isi incepe viata sexuala atat de devreme pot aparea si probleme de sanatate, niste riscuri mult mai mari, pe viitor.
Datoria ta de sora mai mare e sa iti protejezi sora, daca deja stie, ca nici tu nu mai esti virgina.
Cum ziceam mai sus ea te vede pe tine ca si un model, chiar daca nu are varsta ta, fratii astia mai mici, tind sa faca lucruri pe care fratii lor le fac, desi la o varsta mai inaintata. Daca tu nu te descurci incearca sa apelezi la niste amice de ale ei.
Multa bafta!winking
PS : Haha, ce wall text am bagat, sper sa iti fie de ajutor. happy Ideea ar fi ca sa constientizezi ca trebuie sa iti protejezi sora, atat timp cat esti langa ea, de orice.

| doinitza12 a răspuns:

Spune-i sa no faca ...isi strica viata

| Tweetymrrr a răspuns:

Oki. Tu ai dreptate.Acum ca intre fete, sexul este doar o placere, fara de care nu morihee hee
Are o varsta prea frageda si nu este necesar. Daca incepe de acum, mai tarziu v``a regreta suta`n mie big grin

| Douapunccteunics a răspuns:

Este prea mica o sfatuiesc sa nu incerce. poate pe urma va regreta

| florg78 a răspuns:

E dreptul fiecaruia de a decide ce face cu, corpul sau, dar ideea ar fi ca pentru ia indiferent de cat de bine este dezvoltata, sa mai astepte. deezvoltarea completa, fizica si psihica, este dupa 18 ani. nimeni nu zice sa astepte pina atunci dar nici la 13 ani, e mult prea mica, si nici cine stie ce senzati nu ar obtine.

| Eaaaaa a răspuns:

E prea mica! Va avea timp si pentru asta. si doar pentru ca tu ai facut asta, ea nu trebuie sa se simta exclusa pentru ca tu esti mai mare. Cand va mai creste o va face si ea. Succes cu explicatiilehappy

| Papusik_4304 a răspuns:

Nu. sincer 13 ani chiar nu. si baiety sunt multi. sa nu regrete mai tarziu si ar fi bine ca tu sora mai mare sa ii spui bine ca totusi e o varsta frageda 13 ani sa isi inceapa viata sexuala. ai grija de eawinking si tu:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sincer la varsta este cam micuta ...este prea devreme plus ca din punct medical nu este tocmai bine. are o viata inainte de ce sa faca de acum lucruri care le'ai putea regreta...