| gabriela_5671 a întrebat:

Cine poate definii minciuna?

Răspuns Câştigător
| Blondda a răspuns:

Minciuna este dispreţuirea şi oarecum nimicirea propriei tale demnităţi umane. Probabil ca minciuna este singurul pacat omenesc care te face sa pierzi tot. Parerea mea este ca o minciuna este imposibil sa fie iertata. Minciuna este un mijloc elementar de autoapărare si din acest motiv, din ce in ce mai des, din ce in ce mai multe persoane o fac.

6 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Minciuna este opusul adevarului!

| butterfly27 a răspuns:

Minciuna este o afirmație care este contrazisă de către experiență, observație sau bun simț, care este oferită de mincinos în mod premeditat sau spontan prin contorsionarea totală sau parțială a faptelor și a adevărului sau prin argumentarea selectivă, dar aparent semnificativă, a faptelor. De regulă, minciuna se consideră o acțiune intențională de declarare a unei stari modale necomfirmabile sau imediat (ori ușor) confirmabilă, pentru a produce confuzie, a oferi false speranțe, a determina o anume acțiune sau a crea o anume stare intelectivă, socială ori afectivă care servește într-un fel sau altul mincinosului. Deși minciunile premeditate sunt cele care sunt considerate a fi mult mai devastatoare și de neiertat, se pot totuși identifica și minciuni spontane, nepremeditate, posibil determinate de lipsa de informare, de înțelegere corectă și/sau de interpretarea greșită a informațiilor existente sau accesibile la un moment dat.

| Thunderstruck a răspuns:

Eu pot.

| Raizen_2360 a răspuns:

Minciuna...eu zic ca este cel mai urat lucru din lume, mai ales cand o folosesti cu scopul de a ranii pe cineva...Mic sfat:Fereste-te de oamenii care iti ranesc sentimentele prin minciuna)happy

| ᎦʉɮȤҿℜθ a răspuns:

Minciuna este o chestie prin care nu ii spui adevarul cuiva si incerci sa inventezi bazaconii. Parerea mea...

| gabriela_5671 explică:

PoneiulTroian : Asta nu inseamna ca cei care au raspuns la aceasta intrebare sunt mincinosi. Poate ca au intalnit astfel de oameni in viata si vorbesc din propria lor experienta.