| Savemefromthedark a întrebat:

Consum destul de mult alcool, iar eu am 13 ani si sunt fata. Pe ascuns mai iau si eu un pahar de vin, adica atunci cand incep sa beau nu ma mai opresc. Mama m-a prins ca eu consum alcool si acum incepe sa-l ascunda de mine. Matusa mea e la fel ca mine bea mult alcool deci pe ea seaman. Pot sa patesc ceva pentru ca consum mult alcool? Are legatura ca eu sunt jumatate nordica(daneza) ca aia consuma mult alcool? Va rog, fara jigniri!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu cineva care te poate ajuta cu sfaturi si te poate sustine emotional afectiv. Incearca sa intelegi ce anume din trairile tale(neimpliniri, suferinte, nemultumiri) te determina sa consumi alcool. De exemplu unii oamenii cand nu sunt impliniti sufleteste, cand sunt tristi, deprimati consuma multe dulciuri. In cazul tau ce anume te determina sa alegi alcoolul. Toate cele bune.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Nu e bine sa consumi deloc la varsta ta...dein cate ai spus incepi sa devii dependenta si mai incolo poti avea probleme mari cu ficatul... take care