| Elena1234456 a întrebat:

Credeti ca exista prietenie adevarata intre o fata si un baiat? Ma refer la genul "cel mai bun prieten", sa vorbeasca mereu cu orele la telefon, sa isi stie toate secretele. Credeti ca se poate evita sa apara o anumita atractie?

Răspuns Câştigător
| Raiiiisa a răspuns:

Poti sa-ti spun din propria experienta ca exista.
Tocmai genul de prietenie o aveam cu un baiat, vorbeam ore intregi la telefon si ne spuneam aproape tot pentru ca aveam incredere unul in celalalt.Eu i-am spus de la inceput ca nu vreau sa fie nimic intre noi,dar din pacate el a inceput sa aiba sentimete fata de mine si deoarece insita intruna sa fie ceva mai mult,relatia s-a stricat.
Insa acum mi-am dat seama ca prietenul cel mai bun este persoana cu care ai o relatie, caruia ii spui tot, in care ai incredere si de la care primesti afectiune, sprijin si protectie.
Nu as vrea sa mai am o relatie atat de stransa cu un baiat, pentru ca inevitabil, dupa o perioada mai multa de timp tot se ajunge la altceva.
Asa ca cel mai bun prieten ramane cel care este mereu alaturi de mine.

14 răspunsuri:
| Loredana96 a răspuns:

Salut Alina, exista prietenie intre o fata si un baiat, a existat, exista si va exista! De exemplu eu sint prietena cu un baiat care cu 2 ani in urma m-a placut, eu i-am spus calm ca nu simt nimic pentru el.De la inceput nu a inteles si nu am vorbit cam 6 luni.Cu timpul, totul a revenit la normal.Si acum sintem cei mai buni prieteni.El are o iubita la care tine foarte mult, si eu un iubit.Ne ajutam mereu, ne cuprindem, ma saruta pe obraz si toate aceste fapte doar din respectul care il purtam unul pentru altul, pentru ca ne sprijinim unul pe altul si stim ca mereu putem avea incredere unul in altul.Multi din jur cred ca noi de fapt simtim ceva mai mult decit sentimente de prietenie, este absurd...
Deci in final, din propria experienta iti spun ca exista prietenie intre o fata si un baiat.

| RAY a răspuns:

Desigur ca da la inceput apoi vezi ce vipera ai langa tine

| Cristiann25 a răspuns:

Fetelor voi DOAR credeti ca un baiat e cel mai bun prieten cu voi DAR va spun eu:un baiat nu o sa fie niciodata prieten cu o fata daca nu o sa o placa macar putin va spun eu foarte sigur! Funda?

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai mai bine fiecare ar vorbi cu orele la tel cu iubita/iubitul, nicidecum cu cel/cea mai buna prieten/a! nu vad rostul! pot fi buni amici, dar asta cu orele si toate secretele si etc....nu exista! poate doar de fatada, ca sa ascunda o dragoste nemarturisita!

| 7639781254 a răspuns:

Asa ceva exista, dar e o raritate.

| ๖ClaSSic a răspuns:

Din experienta mea. nu prea :d Am fost prieteni foarte buni multi ani de zile si (cum spui tu) vorbeam cu orele la telefon si ii stiam cele mai ciudate secrete laughing. Cu timpul prietenia dintre noi s-a transformat intr-o atractie usoara si apoi in dragoste :d Nu generalizez, exista si exceptii happy

| negat1ve a răspuns:

Asta aleg doar ei ( fata si baiatul ) daca pot mentine cu adevarat doar statutul de cei mai buni prieteni si nimic mai mult. Sunt unele cazuri care de la perioadele cand erau cei mai buni prieteni si se considerau doar frate-sora sa ajunga iubiti si dupa sa nu mai fie nimic la fel, ba chiar sa se certe si sa se rupa totul. Sau sunt si acele cazuri care stiu bine ca nu poate fi nimic intre ei, dar au o relatie foarte buna de prietenie. Depinde de persoane.

| kiduţa18 a răspuns:

Eu cred că poate să existe prietenie între o fată şi un băiat până într-un punct. Adică dacă ajungi să vorbeşti tot timpul cu o persoană şi să vă ştiţi secretele şi să staţi împreună tot timpul, e inevitabil să nu apară nici măcar puţină atracţie. Asta-i părerea mea. Desigur, pot exista şi excepţii, în care nu apare atracţia.

| gabytzu707 a răspuns:

Asa si asa

| steffane a răspuns:

CLAR!
Eu sunt prieten cu o fata de 16 ani, dormim impreuna, mancam impreuna, facem totul impreuna si nici odata nu a intervenit atractia amoroasa intre noi!
Suntem atrasi unul de celalalt prin simplul fapt ca in sufletul nostru ne consideram 'frati',. Chiar daca apar vorbe din partea lumii despre noi, pe noi nu ne intereseaza, mai mult decat atat amandoi avem relatii si prietena mea respectiv prietenul ei nu comentaza nimic, pentru ca nu au ce sa comenteze!
Daca ar fi sa fim impreuna s-ar strica toata relatia de prietenie pe care am construit-o in multi ani.
Asa ca DA, se poate! happy

| adi62 a răspuns:

Buna. Nu cred ca in situatia descrisa de tine se poate evita atractia cum spui tu, deoarece ea exista(esti prieten in general cu cineva cu care te intelegi si intro oarecare masura te simti mai apropiat deci exista o atractie) si cu cat cunosti un om mai bine si prietenia este mai puternica cu atat esti atras mai mult de el. Cu atat mai mult ca sexele sunt diferite!

| Dienushu a răspuns:

Daa si normal ca exista prietenie adevarata intre un baiat si o fata! De ex: Si eu sunt fata si ma inteleg foarte bine cu un baiat vorbesc orice cu el il consider ca un fratee happy Ne cunostem de foarte mult timp de cand eram copii mici. big grin Te pup :*

| Acknes a răspuns:

Nu eu nu prea cred big grin
Eu unul nu mi-as face o prietena (cea mai buna cum zici tu) cu care sa ma bag mereu in seama si sa vorbesc cu orele daca nu imi place cum arata, si daca imi place cum arata imi doresc si alte lucruri, intelegi tu big grin
parerea meahappy

| Scumpik_Marya_1982 a răspuns:

Normal o prietenie adevarata dintre o fata si un baiat nu neaparat ca iuti tin ca la un frate si eu is fata si stiu am un prieten foarte bun si vorbesc totul cu el.te pup :*