| ingerassecret a întrebat:

Credeti ca prima iubire se poate uita vreodata? s-au va ramane in inima noastra si ne vom aminti mereu de ea?
De ce ne ia atat de mult sa uitam persoana iubita,persoana care o iubim cel mai mult, mai ales daca este si prima iubire a noastra?
Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

De uitat nu se uita dar macar suferinta se duce cu timpul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima iubire nu se uita niciodata, totusi, sentimentele se vor diminua in timp.
Acum, timpul este esenta, se pot diminua in cateva luni {daca iubirea este puternica, necesita minim sase luni procesul de diminuare pentru a se ajunge la a nu mai suferi}, dar depinde de cat de des te vezi cu el, si cat de des te gandesti la el.
Daca vrei sa scapi cat mai repede se suferinta, de fiecare data cand iti vine gandul la el nu staruii asupra gandului, gandeste-te in alta parte!
Cauta sa nu stai in prezenta lui nici accidental, scoate-l de la prieteni pe mess/facebook! happy

| Raiiiisa a răspuns:

Nu cred ca conteaza daca e prima sau nu, conteaza ce fel de iubire este,adevarata sau nu.
De ce sa uiti o persoana pe care ai iubit-o? Am inteles, ai iubit-o, poate s-a terminat, dar asta nu insemna ca trebuie sa o si uiti, pentru ca nu cred ca vei putea.Ar trebui sa te gandesti la ea cu drag, chiar daca nu mai este nimic, nu ca la un dusman pentru ca nici un dusman poate nu il poti uita ca ti-a facut rau sau ma rog.Atunci de ce sa te gandesti in fiecare moment la modalitati in care sa uiti o persoana? Bucurate de prezent si gandeste-te cu drag la trecut, pentru ca face parte din viata ta!:*

| kiv1990 a răspuns:

Nu se uita iti vei aminti mereu de acea persoana. ca si 1 persoana pe care ai omorit-o(asta a fost o gluma)

| Milayaa a răspuns:

Nu o uiti niciodata.vei fi batrina si vei povesti nepotilor tai despre asta
prima iubire e unica, uneori cu suferinte, alteori o adevarata poveste.
dar daca pe viitor iti croiesti familia cu altcineva poate intre timp o vei uita pe acea persoana dar vor fi seri in care iti vei aminti
cred ca e o iubire nu la 13-15 ani e undeva la 17-21 prima iubire adevarata serioasa si absolut aweesomee :*

| CristinaTaranu a răspuns:

Nu se uita, dar sentimentele se vor diminua in timp. Si da, la prima iubire e mai greu, mai ales daca a fost frumos sau dimpotriva.
Trece, dupa un timp o sa zambesti cand iti vei aduce aminte, nu va mai durea...doar o amintire, un trecut.
Traiam cu impresia ca nu am sa uit niciodata, mai ales ca fusese telenovelistic si eram convinsa ca nu va trece niciodata si nu voi mai putea iubi din nou, ma inselasem.
Vei zambi la gandul asta, va fi trecutul care te-a facut sa fii ce esti si ce vei fi.
Si poate ca doare dar n-a zis nimeni ca viata-i usoara.Plangem pentru a sti sa apreciem rasul, suferim ca sa ne putem bucura si lista poate continua.
Nu o lua in genul "trebuie sa fac ceva sa-l uit" pentru ca n-o s poti, eu insumi n-am putut si chiar am vointa de fier, dar apoi am schimbat tactica- mi-am zis ca "da, ma voi mai gandi, voi mai plange, etc...dar intr-o zi toate astea vor trece si voi fi libera". Asa am facut, am lasat timpul sa treaca, am mai plans, am mai stat ore intregi gandindu-ma, dar intr-un final a trecut.
Am acceptat "moartea" cum s-ar zice si ea mi-a fost usoara, mi-a dat inviere.
Si bla, bla, bla
Nu se uita, dar trece.

| Meseerye a răspuns:

Iti aduci aminte de ia e inposibil sa uiti doar daca ai ramas repetent de vreo 5 ori...happy

| Cupcake2001 a răspuns:

Prima iubire nu se uite niciodata dar sentimentele se vor diminua in timp.

Unele sentimente pot sa doara dar alte pot sa te faca sa fi vesel.

Sper ca te am ajutat!

| Kalatas a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Prima iubire nu se uita niciodata.