| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa numai fiu asa de timid cu oameni si cu orice?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ieși și tu mai mult în lume, cunoaște lume nouă, socializează.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am reușit sa înving timiditatea doar având mai multă încredere în mine.

| llleo a răspuns:

Nu există vreo formulă magică. mi as fi dorit.
momentan așa ești. în timp, evoluezi, și, mă gândesc eu, progresezi. din orice punct de vedere. dar nu stagna. asta te rog. nu sta in casa gandindu-te ca timiditatea dispare de la sine. nu asa merg lucrurile.
dacă tot te deranjează asta, asta ar trebui să fie prioritatea ta. timiditatea și cum s-o înfrunți. socializezi cât mai mult și profită de ocazie. încet, nu te grăbi. stiu ca e ușor sa vorbesti, dar mai greu sa practici. dar cu voința si ambiție ajungem sus.
Spor.

| Ale5184 a răspuns:

Gandeste-te ca nu esti tu cea mai proasta/ necunoscatoare persoana de pe pamant. Probabil aici e vorba despre frica de a fi luat in ras, criticat. Gandeste-te ca lumea oricum te va critica si daca esti tacut, si daca esti prea vorbaret, chiar si daca ai o unghie mai lunga cu 1mm decat cealalta. Sa nu ti pese de ce zic/cred altii despre tine. Tu sa fii multumit.

| Spartacus12345 a răspuns:

Iesi cat mai mult in oras, stai pe langa alti oameni. Cel mai bun exercitiu este sa vorbesti cu tine in oglinda cateva minute, pune-ti la inceput intrebari cat mai simple. Totusi sa fii timid nu e o rusine sau neaparat un lucru rau, pacat ca oamenii au distrus frumusetea timiditatii. Pana la urma asta esti tu si nimeni nu e perfect. Vorbeste cu un psiholog si roaga-te sa fii mai sociabil si mai infipt

| Larysa690 a răspuns:

Asta vine de la sine, doar ca trebuie sa ai ambitie!