| Liada a întrebat:

Cum credeti la ce virsta e normal sa incepi o viata sexuala...am 18 ani...si imi este frica s-o fac chiar daca iubesc ff mult persoana cu care sunt ...este mai mare cu 10 ani... e posibil o relatie puternica cu o diferenta atit de mare?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Diferenta de ani nu este asa de mare, totul conteaza sa va iubiti si sa va respectati, dar, pentru ca exista si un dar, mare atentie, sa nu cuma sa-l iubesti numai tu, sa-ti incepi viata sexuala cu el/sunt convinsa ca el stie ce trebuie sa faca in aceasta situatie/ si apoi sa te paraseasca... te rog, pune si raul inaintea dragostei tale si judeca la rece sacrificiul pe care-l faci pentru el, trebuie neaparat sa-l merite. Daca nu ai facut dragoste pana la aceasta varsta, este pacat sa o faci pentru cineva care nu te pretuieste indeajuns, cei 10 ani diferenta nu inseamna si seriozitate pentru unii barbati. Eu ti-am dat un sfat si nu vreau sa te superi pe mine, ca am fost asa directa, in final tu esti cea care hotarate ce sa faca...si inca ceva, neaparat protejeaza-te sa nu ramai insarcinata si dupa primul contact sexual, nu mai fa dragoste macar 4 sau 5 zile ca sa se vindce himenul. Ai mare grija de tine!

13 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, da e posibila o relatie adevarata de dragoste indiferent de varsta, pentru ca varsta nu conteaza, la 18 ani esti majora si ai putea sa iti incepi viata sexuala, dar daca nu te simti pregatita eu zic sa mai astepti, trebuie sa existe multa iubire si incredere intre parteneri, ai timp si daca el te iubeste, te mai asteapta pana esti 100% pregatita.

| CevaNormal a răspuns:

Cu 10 ani mai mare? hmmmm...virsta e ok pentru a incepe ceva, foc la ghete, dar trebuie sa te asiguri ca el nu e vinator de,, carne tinara'', ca sint si de astia ca le plac sa faca sex cu fete tinere, dar daca la voi totul e ok, si nu ai de ce sa te ingrijorezi, atunci fa si tu, numai sa fi atenta, si el sa fie cel mai atent ca foarte mult conteaza atentia pentru prima data, si evident ca fara prezervativ, nu este nici un fel de sex, ca nu o sa treaca mult si iar o sa scrii problema ta aici, multa bafta...happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La 18 ani tu decizi dar atentie, sa nu fie o decizie pripita, nu ai spus de cat timp sunteti prieteni, daca el doar asta urmareste, sunt destule cazuri de acest fel...

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Scumpa este o varsta numai buna
Totul e sa fi tu pregatita de ce sa iti fie frica?
te iubeste? il iubesti? daca este iubire reciproca totul este ok
Varsta nu prea conteaza atata cat este iubire reciproca doar asta conteaza sa fie intelegere si iubire:*:*:*:*
asa ca lasa frica

| daii a răspuns:

Varsta este potrivita pentru inceperea vietii sexuale, insa tu nu trebuie sa te grabesti. O faci atunci cand te simti tu pregatita.nu o faci la comanda.Mai ales daca prietenul tau este cu 10 ani mai mare, asta inseamna ca el are 28.asa ca ar trebui sa stie si sa nu te forteze.sa iti explice ca nu esti obligata sa o faci cu el. Da, se poate sa ai o relatie puternica.

by daiiwinking

| alessyca a răspuns:

Eu cred ca e posibila relatie mai ales ca el e mai mare si se presupune ca e deja maturhappy iti dai seama ca daca vrei o relatie "puternica" cu un tip mult mai mare decat tine trebuie sa-i si oferilaughing ca daca nu, nu stiu cat o sa astepte
daca te iubeste si daca va intelegeti bine de ce sa nu o facetihappy?

| Liada explică:

Jumatate de an

| vlad91 a răspuns:

Vezi ca tziam dat un raspuns prima oara cand ai pus intrebarea poate iti e de ajutorwinking

| babydollella a răspuns:

Daca iti este frica inseamna ca totusi nu esti pe deplin pregatita...conteaza foarte mult sa fii pregatita sa nu iti para rau dupa... daca il iubesti atat de mult nu conteaza diferenta de varsta, doar in cazul in care te iubeste si el pe tine la fel... apropo de cat timp esti cu el?

| cristina_5268 a răspuns:

Cand crezi tu ca esti pregatita.Nu te grabi chiar daca iubesti foarte mult persoana de langa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca are multi bani....fii serioasa, peste ceva timp o sa-l lasi pentru altul..ai 18 ani si nu cred ca vrei sa fii cu acest baiat tot restul vietii

| boboak a răspuns:

Buna Liada...si eu sunt de aceeasi varsta cu tu...si acu 2 saptamana mi s-a intamplat si mie...pana sa ajung la acel pas eram la fel ca tu... daca ma doare daca imi curge sange...mai auzisem si eu de la colege nahh mai mult sa ma sperie...prietenul meu este mai mare decat mine cu 5 ani...eu sincer iti spun ca intr-o seara cand am dormit la el am discutat dp "dragoste" fiindca el nu ma presa sa fac ce nu doresc m-a lasat pe mine sa incep cu ce nedumeriri am... i-am spus ca mi-e frica... a zis ca nu am dc...si de fapt chiar asa este chiar nu ai dc...si daca tu ti cu adevarat la pers respectiva nu cont cu cati ani este mai mare ca tu important este sa va intelegeti voi...si restul chiar nu mai cont...crede-ma e cel mai frumos vis cand ajungi la pasul acela mai ales daca baiatul stie cum sa te ia ...si daca s-ar intampla vreodata sa faci cu el si peste cv timp sa te certi cu el chiar daca suferi trebuie sa treci peste...cum mi-a zis mie pshiholoaga...suntem tinere trebuie sa experimentam...papa

| camygaby a răspuns:

Varsta cea mai potrivita eu red ca incepe de acum dar momentul cel mai potrivit este atunci cand tu esti pregatita. trebuie sa fie un moment special si tu trebuie sa fii pregatita pentru acest moment, nu sa iti fie teama