| 124829 a întrebat:

Cum e cu perioada fertila? Ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila a unui ciclu menstrual reprezinta o perioada de circa 5-6 zile in care o femeie poate procreea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ejaculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar. Aceasta perioada poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data. Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce un singur OVUL viabil cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. Este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil/poate fi fecundat incepand din momentul aparitiei o perioada de 12-16 ore pana la maxim 24 de ore. Daca nu se produce fecundarea, ovulul nefecundat intra intr-un proces de degenerare rapida si in 2-3 zile se dezintegreaza, iar resturile sunt resorbite de organism. Este acceptat si faptul ca un spermatozoid ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale pana la circa 5 zile timp in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie aceste 5 zile(cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. In cazul celui mai scurt ciclu menstrual (c.m.) cel de 21 de zile ovulatia se produce in a 7-a zi; deci perioada fertila va fi intre a 2-a si 9-a zi a c.m., in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile ovulatia se produce in ziua a14-a deci perioada fertila va fi intre a 10-a si 17-a zi a c.m. iar in cazul unui c.m.lung de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. si perioada fertila va fi intre a 17-a si 23-a zi a c.m. Probabil ca vei intelege citind cu atentie explicatiile. Sanatate.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Acea perioada cand ai putea sa ramai insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Este perioada in care prietena poate ramane gravida in urma unei ejaculari in vaginul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca luna plina, cand apare, se petrec toate nenorocirile!