| Aldutssss31 a întrebat:

Cum pot câștiga din nou increderea iubitului? o sa va povestesc pe scurt ca sa înțelegeți despre ce e vorba.Am o relație de aproape 3 ani și locuim împreuna de 2 ani jumate.Eu am fost încă de la început o persoana singura,cu părinții nu am o relație prea buna, vorbim și ne vedem rar și prietene nu mai am.Mai pe scurt,încă de când am început relația cu el,acesta era singurul om din viața mea.Din cauza ca nu aveam pe nimeni in afara de el am început sa-l stresez destul de mult, voiam sa petrec tot timpul liber cu el.Tot pe atunci,am început sa vorbesc cu diverse persoane care îmi scriau pe rețele de socializare,in încercarea de a avea amici.El a început sa fie gelos, sa spună ca îl înșel și relația noastră a devenit tot mai rece.I-am spus ca sunt de acord sa-i dau parolele de la rețelele mele de socializare ca sa poată avea încredere dar nu vrea.Credeți ca exista vreo cale sa mai fie ca la început între noi? e prima mea relație serioasă și nu vreau sa se termine.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Increderea odata pierduta este impsoibil sa o mai recastigi.
Nimic nu mai poate fii vreodata ca la inceput!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| dullcat a răspuns:

Gelozia de acest fel se trateaza la psiholog.

| relian a răspuns:

Nu vad ce incredere ai pierdut laughing a spus el asta sau asa gindesti tu?

Faptul ca intri si mai conversezi cu lumea, aia nu arata nimic, mai ales ca nu te ascunzi, ai spus, ai dat si parola daca vrea, asa ca nu vad care ar fi problema.
Daca deja o incept cu inselat, cu povesti si vraja marii, asta arata sde fapt ca racirea aia de care spui, nu-i de la ce crezi tu, mai degraba de la el, s-ar putea sa nu te mai placa.

Cind spui partenerului ca vorbesti pe Facebook, sau mai stiu eu unde, si el deja spune ca il inseli etc, ala e motiv doar.
Daca o sa mai fie ca la inceput? Niciodata nu va mai fi ca la inceput, fiecare zi este o alta zi, cea fost nu va mai fi.La inceput simti altfel, dar odata ce te obisnuiesti, atunci intervin alte chestii, in sf nu ca nu mai placi acea persoana, dar nu o sa mai simti cum a fost la inceput.

Dar asta nu inseamna nimic, reperitor la ce simti.
Daca el a inceput deja sa vina cu figuri, aia arata ca nu prea mai e curios de tine laughing asa ca vezi si tu ce faci. Discuta cu el, intreaba ce nu-i mai place, sau ce n-a vazut el pana acum si acu vede laughing pentru ca multi asa se arunca in relatii, cu capurile inainte laughing nu stiu exact ce vor, ce simt, sa aiba si el femeie, fata sa aiba si ea baiat, bla bla apoi usor usor in timp incep sa se trezeasca si sa vada ce nu le este per plac, sau daca e totul ok, atunci e foarte bine.

Relatia a devenit tot mai rece nu pentru ca vorbesti tu cu oameni, prt ca ce am spus mai sus, ajungeti sa va cunoastemti mai bine, sa te cunosti si tu mai bine, pentru ca initial nu stii exact ce doresti de la un partener.

Nu stiu daca intelegi ce spun, dar cam asa se intampla mai mereu, este euforia aia, hormonii care te mina de la spate, nu mai vezi nu mai auzi, sa fie acolo ce-o fi laughing
Dupa ce te mai linistesti, ups, stai asa, parca are sinii cam mici, parca nu-s asa de tari, oare nu-i mai buna una cu nu stiu ce picioare mai lungi si tot asa laughing
O sa stii ce vrei dupa ceva experienta, sexuala, stat impreuna etc.

Se pare ca iubitu tau, deja incepe sa se departeze de tine, poate a aflat cam ce vrea laughing iar tu nu ai ce cauta el. Uneori pentru ca partenerii nu discuta intre ei despre aceste lucruri, poti sa fii buna sau bun, dar ala sa caute inalta parte, tocmai pentru ca a crezut ca tu nu ai fi asa.

| Hyperion7 a răspuns:

Citind ceea ce ai scris, e fix experiența mea, doar că la mine era fata.
Deși am luptat să îi redau încrederea în sine, la urma m-am ales efectiv cu nimic.Am tot făcut compromisuri,printre care și schimbul de conturi și la urma m-am ales cu motive de cearta din nimic.
Cu părere de rau! Trebuie sa se termine sau te termina ea psihic pe tine și nu știu dacă vrei asta,nu?
Ok,poate ti se pare puțin absurd,da nu e,daca într-o relație,subliniez, RELAȚIE,face așa,gândește-te cum va fi când vă veți căsători happy
Eventual te va și bate puțin pentru că ti-ai permis să il faci gelos sau poate te și abuzează și îți trage cu șutul happy
Nu vreau sa fiu negativist,însă după relația mea eșuată tocmai din cauza geloziei oarbe.
Fix așa am fost eu și deși îi arătam conversațiile,mereu mă făcea cum ii vine la gură și crede -ma,nu-mi vorbea deloc frumos smug
Întrebarea e,merita sau nu? Eu zic că nu!
O fi ea prima relație,însă asta nu înseamnă că trebuie să fie și ultima! Sunt băieți mult mai ok care chiar te-ar aprecia așa cum ești tu de fapt.
Iar faptul că el este gelos pe faptul că vorbești cu alți oameni,în căutarea unor prieteni,deja e absurd, deoarece,cu cate că îți știe slăbiciunile,el continua să fie egoist și să vadă numai partea ta de vina, in loc sa îți fie alaturi.
Daca vrei sa vorbim mai multe pe tema asta, te aștept în privat, iar dacă ți-am fost de ajutor, m-ar bucura daca mi-ai oferi fundiță love struck

| Miruna333 a răspuns:

Nimic vreodata nu va mai fi ca la inceput, ar fi si o nebunie sa fie chiar ca la inceput, vremurile se schimba, lumea se schimba, evoluam si totul se modifica odata cu noi. Asta cu datul parolelor este imatur. O persoana care te va insela, te va insela si cu tine de mana, nu trebuie sa se ascunda prea tare sa faca acest lucru. Prin comunicare puteti avea o relatie mai ok. Nu poti lupta singura sa se schimbe ceva, el poate sa nu depune efort, deci totul ar fi in zadar. Incercati sa faceti terapie.

| pufulescu0o a răspuns:

I-ai povestit si lui toate astea? Cum ca il stresezi fiindca?