| Elisabeta21 a întrebat:

Cum pot sa fac sa-mi vina menstruatia? Luna trecuta mi-a venit pe 8august... Am avut decat un contact sexual pe 5septembrie. De ce nu a venit pana acum? Va veni? când?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul de incepere/pornire a menstruatiei se produce exclusiv pe baza activitatii hormonale din perioada fiecarui ciclu menstrual. In cazul in care ciclul menstrual nu are un caracter REGULAT in mod constant, nimeni nu este in stare sa prevada sau sa anticipeze momentul in care se va produce menstruatia. Tu esti singura/cea care ar trebui sa-ti cunosti in ce mod si la ce intervale de timp s-au produs pana in prezent menstruatiile anterioare pentru a sti deja de ce tip este ciclul ta menstrual, adica daca este regulat sau neregulat. In cazul in care ciclurile tale menstruale (probabil) au fost si sunt in continuare NEREGULATE, nu se poate da un raspuns cert, clar sau corect deoarece activitatea hormonala in cazul tau nu poate fi cunoscuta de nimeni. Posibilitatea de a se forma o sarcina in urma sexului intretinut in momentul in care ar fi urmat sa se produca menstruatia este extrem de mica insa nu se poate exclude 100% si ca atare practic este imposibil de dat un raspuns.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate iti intarzie ciclul, uneori se intampla!
Oricum, sexul din 5 sept. nu te-a putut lasa insarcinata, pentru ca nu erai in perioada fertila.