| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa uit pe cineva iubit? m-a facut sa sufar si nu stiu cum sa-l uit...il iubesc dar ma raneste... dati-mi un sfat

Răspuns Câştigător
| cami_6226 a răspuns:

Sa nu stai sa te gandesti tot timpul la el, fa-ti noi prieteni, iesi la plimbare, la cumparaturi. ocupati timpul liber cu orice altceva numai sa nu vb despre el si sa te gandesti la el. daca ai putea sa ti faci un alt prieten ar fi super pentru tine, l-ai uita mai repede

40 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Nu ai cum uita aceste lucruri si nici nu trebuiesc uitate. Fac parte din viata si trebuie doar puse inr-un sertar si inchise bine pentru a nu se deshide niciodata. Nu poti sa uiti ceea ce ai iubit si la un moment dat te-a facut fericita. Nu pot sa cred ca te -a ranit si tu te-ai indragostit, dar cred ca dupa ce si-a luat ce si-a dorit de la tine nu-i mai esti de nici un folos si te raneste ca numai asa te poate face sa pleci. Cred ca in felu acesta iti face un bine pentru ca te va convinge ca nu el este cel cu care trebuie sa -ti petreci viata, nu este el cel care te va face fericita. Trebuie sa incerci sa tii la viata si la bunastrea ta si fericirea ta este cea mai importanta iar aceasta fericire este departe de cel pe care il iubesti acum. Nu trebuie sa-l uiti ci doar sa te indepartezi de el, restul va veni de la sine. Toti am trecut macar odata in viata prin aceste lucruri, cred-ma ca va veni momentu cand vei spun zambind;; ce proasta am fost;; si vei merge mai departe.

| mihalitza a răspuns:

Timpul este cel mai bun doctor in aceste situatii. Orice ai incerca nu da rezultate... O data cu trecerea timpului insa, mai mult ca sigur vei cunoaste si vei iubi pe altcineva.
Oricum, nu am auzit inca sa existe dragoste fara suferinta, dar ele constituie o parte din frumusetile vietii!

| rael a răspuns:

Tu i-ai daruit dragostea ta, el nu a apreciat acest lucru, inseamna ca nu te merita...
Uita-te mai bine in jur, vei cunoaste pe altcineva care sa nu te mai raneasca si sa stie sa aprecieze iubirea ta.

| carmen_9743 a răspuns:

Doar timpul vindeca dar n-ai sa uiti, te vei vindeca cu siguranta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta-ti o ocupatie, un hobby, invata ceva folositor. Incepe cu gramatica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tin la el foarte tare, plang, dar ma face sa sufar, nu stiu daca vrea dar de cele mai multe ori seusesete. ce pot sa fac sa il uit? va rog dati-mi un sfat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu trec prin aceas situatie si as da orce s il uit insa nu se poate trebuie s realizezi ca daca asta a vrut asta e.Gandeste-te in fiecare zi la cele mai frumoase lucruri care tie iti plac s va fi mai usor s treci peste cu trecerea timpului iti vei da seama ca nu a meritat o persoana ca tine fetelor fiti optimiste.si eu m-am despartit de iubitul meu aseara s nu mai e nimic de acut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeshte-te ca nu te iubeste. daca te-ar iubii nu te-ar ranii.bine acum nu stiu daca o face intentionat sau nu.gandeshte-te k "are balta peshte"si ai de unde alege. kuta pe cineva care sa te merite intr-adevarwinking.in speranta ca ti-am putut fiid e ajutor.:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic si eu sunt la fel... vreau neaparat sa uit p cineva si nu pot. k inca il mai iubesc,... dar el isi bate joc d iubirea mea si nu o meritawinkingsi mai bine sufar dacat sa traiesc in minciuna... sfatul meu e sa nu uiti sa incerci sa uiti sa incerci sal scoti usor din gandul tau si din inima ta
si intr-un final o sa iubesty p altcineva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa fie mai greu decat iti inchipui crede-ma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am iubit pe cineva de 21 de ani SI EU 17 SI VREAU SAL UIT K MA FACUT SA SUFAR

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar azi 5 august am pus punct unei relatii ce abia incepia, eu il iubesc, iar el a spus ca sentimentele lui p/u mine scad, asta ma ranit fff mult, aveam asa sperante, doream sa fiu mereu cu el, sa il iubesc, dar se pare ca aceasta dragoste a durat foarte putin. voi incerca sa-l uit, dar cred ca va creste si isi va da seama ce a pierdut, va regreta...
voi fi puternika, voi trece peste asta, voi intilni alt baiat...si voi uita de el... o noua dragoste o poate vindeca pe cea veche.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic...si eu trec prin ceva asemanator. Mie una imi e foarte greu sa-l uit.Am incercat toate metodele si niciuna nu a dat roade.Cred ca timpul este singurul care vindeca ranile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca adevarata dragoste nu se uita niciodata, chiar daca in zilele noastre nu prea mai exista, dar undeva departe este.eu am avut o relatie de trei ani. mi-a spus pur si simplu sa ne despartim.Sti pana la urma nu poti forta un om sa te placa, sau sa-l obligi sa fie cu tine, suferinta face parte din noi, oricat am aincerca niciodata nu o sa gasim "dragostea apsoluta" un om care te iubeste, te respecta in primul rand, astazi totul se rezuma decat la sex bani etc. uitam ca cel mai frumos lucru e sa iubesti, si sa te bucuri de lucrurile simple.Fiecare om iubeste in felul lui, dar sa traiesti toata viata cu sufletul inchis e dureros si mai ales sa stii ca persoana care o iubeai te-a dezamagit, si tocmai acea persoana care nu trebuia sa o faca...Pana la urma totul este trecator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmmmm... si eu am patit la fel...am atat q cineva una n jumate si...ne-am iubit pana in ult clipa...numa ca am aflat cv si s-a terminat...si stii ce...la teorie is buna.practik ma omoara. dar daca persoana aia isi bate joc de tine si te face sa suferi inseamna k nu te iubesete...si nu te merita. iar din kuza lui ar putea sa te respinga mai tz un alt baiat pentru ca nimanui nu-i place ca sa stie ca prietena lui a fost bataia de joc a altcuiva...parerea mea e k trebuie sa faci pe indiferenta si sa pui punct.chiar daca iti e greu. k daca de pe acu face asa, iti dai seama k relatia nu tine o vesnicie, asa ca de ce sa iti pierzi tineretzea aiurea. ia si te distreaza.autosugestia face multe.si nu te mai gandi la ce a f frumos intre voi,, si ink cv f important: NU ASCULTA muzica CARE SA ITI AMINTEASCA D EL...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mereu este foarte greu sa uiti, sa nu suferi, sa nu regreti dar asta este viata fara toate astea nu ar mai fi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici eu nu stiu ce sa zic.Si eu am fost cu un baiat 8 Iuni si cateva ziIe si dupa aceasta perioada a fost Ia o scoaIa unde si-a facut o prietena si pe mine ma Iasat.Cu toate ca se vad o data Ia 3 Iuni si cu mine se vedea in fiecare zi eI o iubeste. dar eu nu pot sa-I uit.insa.din cand in cand vb sh cu mine si imi spune ca nu trebuia sa ia decizia asta. dati-mi si mie un sfat va rog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este greu totusi, dar ce putem face...doar timpul le va rezolva pe toate...sincer am avut o relatie de 10 luni, era foarte complicata relatia aceasta.este o poveste lunga, relatie mai rara pot sa zic chiar, nu pot exprima in cateva randuri ce si cum, dar pur si simplu nu puteam fim impreuna, si in final ea a plecat in strainatate, in ultima vreme nu imi mai dadea nici un semn de viata nu ma suna, am sunat-o eu de vreo 2 ori mi-a raspuns si era muzica.probabil prin discoteci.sincer era o persoana mai dificila. a mai avut multe relatii, la un momendat a vrut sa se marite, apoi a renuntat.nici acum nu stiu ce este in in mintea ei, tot ce vreau este sa o uit.stiu ca nu era bine ce fac dar ceva ma atragea spre ea.intr-adevar eu zic ca ma iubea, dar ceva ma facea sa cred ca nu si ca nu m-ar vrea numai pe mine nu stiu e dificil cea ce simteam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa suferi in tacere.nui arata asta lui si gasesti pe altcineva. fal sa sufere si pe el asa cum te-a facut pe tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu vreau acelasi sfat, nu mai rezist, il iubesc enorm, si totusi vreau sa-l uit [t ca numai rani imi face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yep... si eu am trecut prin asta, am stat ca o tipa o saptamana apoi mi-a dat papucii dintr-un motiv penibil, well...am uitat-o si am revenit la viata reala, ce-i drept ne-am imprietenit si ne intelegem f bine, oricum am revenit fiecare la vietile noaste. tot ce poti face e sa-l uiti ^^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in situatia tacryingcrying... A stat cu un baiat 3 luni de zile. Acum ne-am despartit dintr-o prostie care nici macar nu avea legatura cu noi 2. Faza o fost ca prietena mea cea mai buna a venit in tara si ea de fapt statea cu un baiat de la mine din sat se iubesc si acum f mult dar el a stat cu inca o fata si prietena mea, nu stiu ca sa i faca in ciuda a stat cu prietenul cel mai bun al prietenului meu. intr-o seara acestia vroiau sa vina la noi dar eu am mintit pentru ca ea sa se poata intalni cu baitul pe care il iubeste f mult.Sa descoperim minciuna si noi de altfel din cauza asta ne-am despartit.Stiu ca am gresit ca nu trebuia sa ma bag dar mi-am recunoscut greseala dar nimic.Chiar nu mai pot cateodata.Imi doresc din tot sufletul sa ma impac cu el dar el nu face nimic. Voi ce credeti? El zice ca tine f mult la mine dar mi greu sa cred asta dupa tot ce sa intamplat.cum tine la mine daca el vrea sa ne despartim?

Dati-mi un sfat va rog si mie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trec prin asta.Tocmai m-am despartit de baiatul care il iubesc enormsadDar el nu cred ca ma iubeste sau nu cred ca m-a iubit, insa eu da si foarte mult dar nu stiu ce mai era de facut el e acum la liceu si eu mai am un an el e acolo cu multe fete si decat sa ma minta mai bine asa dar nici asa nu e binesad ne-am desp dintr. o prostie : Intr-o seara aveam web si mi l. a luat si eu nu i l.am dat pentru ca plangeam din cauza lui si el s-a suparat si asta a fost desi eu cred ca asta a fost un pretext sa ne desp, probabil are acolo la liceu pe altcineva dar prietenele mele de acolo mi-au sp ca nu are pe nimeni(momentan), imi e greu fara elcryingSimt ca innebunesc deja m-.am taiat pe mana cu lama scriind numele lui deja nu mai mananc noaptea nu mai dorm si daca ii spun toate chestiile astea ma va lua de fraerasad A devenit extrem de indiferent si asta ma doare cel mai tare spuneti-mi si mie va rog ce e de facut? Nu stiu dar el m-a intrebat daca vreau sa imi incep viata sexuala m-am gandit si la asta e sg baiat caruia m-as darui dar am refuzat, probabil si asta a fost unu din motivele pentru care ne-am desp. Am facut o greseala ca am refuzat? Oare nu se desp de mine daca o facem? CE se intampla daca o faceam? Sa ma ajute cineva...VA ROgsadsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am fost cu un baiat 8 luni si dupa aceste luni am aflatat ca avea ceva prietena cu care statea si impreuna am crezut ca innebunesc pe moment plangeam intruna! increc sa vb cu alti baieti dar degeaba ca si astia ajung sa-mi greseasca ff mult si iar incep sa il caut pe el.in ultima perioada ii tr mesaje in ficeare zii dar degeaba ne mai vedem dar el isi bate doar joc de mine...stie cat il iubesc pentru ca i-am spus desi am fost o prosta.cu toate astea nu pot sa incetez sal caut! ajutati-ma nu mai rezist asa? ori ce as face tot la el ma intorccrying(

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trezeste te, fi realist, ce e al tau e pus la locul sau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sadsadSi eu tot am cazut intr-o asa situatie si tot nul pot uita stau si ma gindesc zi ci noapte... dar i-am zis ca am un alt prieten si ma simt foarte bine cu el si el a avut o oarecare invidie si s-a intors la mine si acum suntem foarte fericiti impreuna (h)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ca am 8 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da...situatie semanatoare. l-am iubit il iubesc dar degeaba. nu am mai pastrat legatura nu a mai intrat p mess tot timpul stat cu mesu deschis poate va intra vreodata si voi vb cu el dar degeaba ma gandesc mereu l el imi e greu dar incerc sa-l uit poate il voi uita candva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gasesteti un alt prieten. dragut si care tine la tine cu adevarat si o sa il uitit