| Scharfschütze666 a întrebat:

Cum poti intelege un famator care fumeaza? Adica nu inteleg de ce o face, prietena mea fumeaza si vreau sa incerc sa o inteleg, pentru ca tin la ea (o face din placere, a zis ca chiar ii place, fumeaza si pe cele mai tari). Eu sunt strict anti-fumator, le urasc, pur si simplu am o ura incontestabila asupra tigarilor, ea nu stie cat de mult le urasc si ii e teama ca o sa o urasc si pe ea. Si mereu cand o aud ca fumeaza parca imi vine sa innebunesc, pur si simplu ma doare sa stiu ca fumeaza, e ca si cum sare bucati din inima mea. Am zis ca singura cale este sa incerc si eu una poate o voi putea intelege, eu unu nu ma voi lua de fumat nici in ruptul capului (sau asa zic acum) imi e frica ca dupa ce fumez nu mai voi fi acelasi, pentru mine calc pe priopria persoana. Pur si simplu imi este frica ca intr-o buna zi sa ne despartim din cauza tigarilor, mereu stau cu aceasta frica cum ii va place ei de mine care sunt singurul din viata ei care nu fumeaza? Iar optiunea sa se lase ea de tigari nu o vrea nici ea si nici eu (bine eu vreau mai mult ca orice) dar nu pot accepta, daca vrea din propria vointa bine, daca o face pentru mine o sa o am pe constiinta si tot o sa imi aduca probleme.

Cel mai bine cred ca ar fi daca m-as lua eu de tigari, pana la urma ori o pierd pe ea, ori pe mine (inclusiv familia mea care nu mai m-ar vedea acelasi)

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Am vazut si celelalte mesaje de pana aici. Tu ar trebui sa te hotarasti: vrei fata asa cum este, sau iti vezi de treaba ta? Inteleg ca nu ai stiut de la inceput, dar din primele 3-4 intalniri ti-ai fi dat seama.
Clar, tu nu trebuie sa te apuci de fumat. Si pentu ca esti ceea ce esti, dar si pentru ca ar fi o optiune gresita pentru viitorul tau. Exista posibilitatea ca ea sa se lase de fumat pentru ca are sentimente puternice pentru tine. Tu nu ii impui ei ceva, ii spui ca iti displace fumatul dar ca sentimentele tale pentru ea sunt suficient de puternice ca sa treci peste acest impediment. S-ar putea sa renunte singura. Partenera mea actuala a renuntat la fumat. I-am spus doar ca nu sunt entuziasmat de acest obicei si ce ti-am scris in primul mesaj despre mirosul hainelor, parului si al gurii (dar spus delicat, pe departe). Dupa un an a renuntat singura, iar eu am apreciat acest lucru ca o dovada a sentimentelor ei pentru mine. Cam asta ar trebui sa incerci si tu. Dar trebuie sa fii hotarat ca vrei fata indiferent ce se intampla, pentru ca nu prea pari.

14 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

De un "famator care fumeaza"n-am mai auzit.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Dar de o "greseala de tastare" ai auzit?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru FaraNume1245):

Asta da', dar totusi de un "famator care fumeaza"nu.

| SkyPilot a răspuns:

Ai aici un articol care discuta problema asta mai bine decat as putea eu sa ti-o expun:
http://www.la-psiholog.ro/info/dependenta-de-fumat
Nu te apuca de fumat. Eu sunt nefumator inrait, nu suport fumul, dar am fost in relatii cu fumatoare. Spune-i din cand in cand fara sa o fortezi ca mirosul natural al parului ei este mult mai placut decat cel de tutun, sugereaza-i ca sarutul fara miros de tutun ar fi mult mai placut, explica-i ca un nefumator ii simte mirosul de tutun pe haine. Dar fa totul cu foarte mult tact, nu o face sa se simta insultata. Poate ca daca realizeaza aceste lucruri, ii mai scade din entuziasm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, nu va pleca cu altul pentru ca nu te-ai apucat tu de fumat. Motivele pentru care va pleca cu altul vor fi de cu totul alta natura.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, in primul rand, tin sa te felicit ca nu fumezi si ca esti anti-tutun. Trebuie s-o intelegi ca odata ce s-a apucat de ele nu se mai poate lasa, tinand cont ca nici ea nu doreste acest lucru. Cand fumeaza se linisteste, e pur si simplu un drog ce te termina incet dar sigur. Dar, daca o iubesti cu adevarat nu te-ai baga prea mult in chestia asta pentru ca o vei rani. Incearca sa ii ocupi timpul cu altceva, cu alte activitati chiar si sportive.

| Scharfschütze666 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Se supara foarte mult pe mine ca eu mereu ii sunt alaturi si imi zice ce are pe suflet si eu doar refuz ajutorul ei. Zice ca daca nu ii spun nici ea nu imi va spune. Deja are o banuiala si eu ca fraieru am confirmat.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru Scharfschütze666):

De ce nu ii recomanzi o vizita la un psiholog, sa mergeti amandoi. Nu ti-o spun in nume de rau, te rog sa ma ierti daca ai inteles gresit. Eu merg periodic la psiholog. Poate are o problema pe suflet pe care nici tu nu o stii si din cauza asta fumeaza. Un psiholog va sti cum sa rezolve problema, desigur si cu un pic de buna-vointa din partea ei.

| Scharfschütze666 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Inca prea devreme pentru asa ceva, pur si simplu nu stiu cum sa fac sa fie si ea si eu sufleteste multumit. Findca eu nu sunt, ma mananca cu usorul din interior, dar acum e prea tarziu sa ma despart deja eu tin la ea si ea la mine, mai mult rau as face.

| Scharfschütze666 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Adevarul este ca are ceva pe suflet, cineva foarte apropiat i-a murit recent (inainte sa o cunosc), dar cu ce pot sa o ajut? Nu ppt ridica mortii de sub pamant, ii pot fi doar alaturi si sa o ascult.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru Scharfschütze666):

"dar acum e prea tarziu sa ma despart" adica daca ai fi stiut dinainte n-ai fi intrat intr-o relatie cu ea? Daca crezi ca stai cu ea dintr-o obligatie, cel mai frumos din partea ta ar fi sa-i spui lucrul asta, mai pe ocolitie dar sa il spui. Daca vei ajunge vreodata intr-un moment mai naspa ai sa spui niste vorbe grele, ce probabil, nu le va uita toata viata. Incearca sa te intrebi 2 minute pe tine insuti daca chiar o iubesti si daca vrei sa-ti petreci tot restul vietii cu ea, daca ai vreun dubiu ar fi mai bine sa-i spui asta.

| Scharfschütze666 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Am din cauza ca nici ea nu a spus ca fumeaza abia mult mai in colo, si ca nefumator cum pot sta eu printr-e prietenii ei vreodata, sau cum ma voi distra eu cu ea daca nu fumez? Ea nu o sa fie deranajta ca toti de la ea o fac dar prietenul ri nu? Asta grija mare o am! Frica ca nu ma va accepta asa cum sunt...

| Scharfschütze666 explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Scuzr, eu nu vreau sa iau chestia cu despartitul in considerare dar daca nu va merge din cauza fumatului tot acolo se va ajunge sad, sau asa cred...

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru Scharfschütze666):

Problema e la tine si la obsesia ta. Ti-am facut un complex din asta, ca n-ai sa fii acceptat de ea si de ei grupul de prieteni. Tu crezi ca se uita cineva la tine daca si cand fumezi? Te inseli, esti mult prea obsedat de ideea asta. Atata timp cat voi va iubiti nu are ce sa nu mearga, sunt altii care au probleme mult si cu adevarat grave in relatii si se chinuie sa le faca sa mearga si tu ai vrea sa te opresti doar dintr-o banalitate. De ce nu te-ar accepta doar ca nu FUMEZI?! mi se pare absurd, un fumat tine 5-10 minute crezi ca nu te-ar accepta pentru acele cateva minute?