| Dragooos223 a întrebat:

Cum se face matreata? Cum se produce? Care sunt cauzele?
cel mai bun raspuns primeste funda si vot [[ SCUZATI CATEGORIA ]]
Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.mymed.ro/cum-scapi-de-matreata.html
Pa, pa.

| BlueBird a răspuns:

Matreata e ca un fel de " ninsoare" care sta pe capul tau arata ciudat e alba si apare cand nu te speli pe cap tongue

| Laya a răspuns:

Principalii factori care determina matreata
Cel mai obisnuit factor care declanseaza matreata este o ciuperca numita Malassezia furfur (anterior cunoscuta ca Pityrosporum ovale). Aceasta ciuperca este prezenta in mod natural la nivelul scalpului atat la oamenii sanatosi cat si la cei afectati de matreata. Aceasta ciuperca se hraneste cu grasime si in consecinta se gaseste in zonele in care pielea este mai grasa cum ar fi scalpul, fata sau partea superioara a corpului.
Cand Malassezia furfur se dezvolta prea rapid, reinnoirea naturala a celulelor este perturbata si apare matreata. Alte ciuperci pot avea si ele un rol in producerea matretei la fel ca si anumite bacterii.

Alte cauze pot fi glandele sebacee hiperactive, mostenirea genetica, alergii la anumite alimente, transpiratia excesiva, stresul.

Chiar si anotimpurile pot favoriza aparitia matretei. Iernile reci si uscate pot agrava simptomele ca si expunerea prelungita la praf, folosirea de sampoane agresive sau vopsea de par. Stresul poate amplifica simptomele. Cateodata si deficientele alimentare, cum ar fi deficitul de zinc pot duce la aparitia matretei. De aceea multe sampoane folosesc ca substanta activa diversi derivati ai zincului. Efectele pozitive sunt amplificate insa daca avem o alimentatie bogata in zinc, chiar mult mai eficiente decat tratamentele externe care nu sunt absorbite chiar atat de bine.

Curerele de slabire prea drastice pot cauza un dezechilibru organismului iar matreata este una dintre modalitatile prin care corpul nostru ne atrage atentia ca nu procedam corect.

| BiiaSomerhalder a răspuns:

Pai matreata se face daca nu te speli bine pe cap, adica daca nu te clatesti, sau de la fixativ
daca ai matreata dati cu otet in capwinking
Funda?love struck