| anonim_4396 a întrebat:

Cum te scapa dermatologul de cosuri? Prin ce metoda?
P.S este adevarat ca sexul te scapa de cosuri?
Rog fara raspunsuri la misto

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiind incă la pubertate, este normal sa ai coșuri, incearca batonul teea tree de la oriflame, ala este impotriva coșurilor, treaba cu sexul este asa o poveste pentru fetele naive, si credule, care cred ca tot ce zboară se manincă, dar supriză, băietii mizează mult pe minciuna asta, si ademenesc fete de la vârste fragede 13-15 ani pentru a face sex cu ele, tu ce vârstă ai? mersi.

| Violleta2022 a răspuns:

Dermatologul nu te scapa de cosuri, tu te scapi de ele daca ai o igiena riguroasa si o mancare adecvata. Cremele date de dermatolog nu sunt intotdeauna eficiente.
Cel mai corect este sa mergi la endocrinolog sa-ti faca niste analize sa vada unde este procentajul cel mai mare si sa-l regleze cu pastile.
Un rol enorm de mare il are curatenia zilnica a fetei, pe care adolescentii o ignora sau nu o fac deloc, acolo trebuie sa lucrezi tu, inainte a ajungi la medic!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea prescrie un tratament eficient de obicei sunt necesare anumite analize hormonale efectuate la cererea unui medic endocrinolog pe baza carora poate determina natura exacta a derglarii hormonale responsabila de functionarea incorecta a foliculului sebaceu. Medicul dermatolog pe baza rezultatelor endocrinologice va putea prescrie tratamentul adecvat care sa se potriveasca cat mai bine profilului tau hormonal. Faptul ca sexul poate sa "ajute" intr-o oarecare masura este intre mit si adevar fiindca este stiut ca urmare a inceperii vietii sexuale in organism se pot produc modificari de natura hormonala care in anumite cazuri (destul de rare) pot avea un efect benefic si ajuta la curatarea tenului prin disparitia cosurile inestetice. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Dermatologul te scapa prin tratament daca e de competenta sa. S-ar putea sa fie de competenta endocrinologului.
Nu, sexul nu te scapa de cosuri, asta e un mit invocat de baieti ca sa pacaleasca fetele si sa le convinga sa faca sex.