PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Cunoasteti importanta atitudinii pozitive in cuplu, pentru buna functionare a relatiei?!

http://www.mayra.ro/......tia-cuplu/

3 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Cunoastem! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru material.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunoşteam în mare parte,nu tot sau poate ştiam,dar nu mi-am dat seama.
Foarte interesant acest articol,captivant şi adevărat.
Aşa şi este fără iubire,înţelegerea partenerului/ei,respect,apreciare,acceptare,încredere,puţină credinţă etc etc nu va rezista mult timp o relaţie ceea ce este foarte trist deoarece unele cupluri sfârşesc tragic în ziua de astăzi.
" Chiar dacă suntem diferiţi, suntem şi asemenea. Eu mă văd pe mine în tine şi te văd pe tine în mine însumi." Cât de frumos...îmi plac foarte mult aceste cuvinte,deşi sunt simple exprimă dragostea adevărată şi sinceră faţă de partener/ă. Sunt nişte cuvinte alese cu mare grijă şi rostite din suflet. Minunat. ^^
"Înainte să te judec, mă voi pune în situaţia ta." Recunosc,că de cele mai multe ori nu m-am pus în situaţia lui şi trist este că mereu avem intenţia să-i judecăm pe cei din jurul nostru în loc să ne privim în oglindă. Nimeni nu este perfect! Am învăţat să fiu mai grijulie,mai înţelegătoare şi mult mai caldă decât eram,bineânţeles cu cei care merită...
"Acordă mai multă atenţie frumuseţii interioare decât aspectului exterior. " Cât de adevărat,nu? Da,poate eu consider că aşa ar trebui să fim toţi,dar în această lume superficială nu prea este posibil. Ne mulţumim cu ceea ce este pe exterior în loc să apreciem interiorul care va rămâne veşnic tânăr.
"Pune-ţi în valoare blândeţea. Cunoscând şi părţile negative ale partenerului, nu i le reaminti în public sau când eşti nervoasă. Explică-i cu tact şi răbdare cât este de important să petreceţi mai mult timp împreună, mai ales momentele importante din viaţa voastră." Recunosc la un moment dat nu mi-am mai pus în valoare blândeţea şi am "aruncat" cu vorbe "tăioase" asupra lui. Îmi pare rau,dar îmi cunosc propria persoană şi sunt sigură că mă pot îndrepta în această privinţă. Trebuie să-mi stăpânesc cuvinţtlele la nervi. Nu vă gândiţi că înjur, în niciun caz, doar că sunt genul de persoană care atinge unde doare fără să vrea.
Mulţumim pentru informaţii PsihoSex. : )
O zi minunată în continuare!