| Demeister a întrebat:

Daca 2 tineri de gimnaziu indragostiti, ambii de 14 ani vor sa faca sex, este legal?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e

| Demeister explică (pentru mgtow):

De ce?
Eu din cate stiu, conform Codului Penal, daca diferenta de varsta nu depaseste 3 ani nu se sanctioneaza.

| mgtow a răspuns (pentru Demeister):

Au sub 18 ani legea se aplica pentru cine are peste 18 ani si face sex cu un minor poate face puscarie

| Demeister explică (pentru mgtow):

Da exact, dar daca ambii sunt minori si nu este depasita diferenta de varsta de 3 ani, atunci nu face nimeni puscarie.

| mgtow a răspuns (pentru Demeister):

Nu fac ca au sub 18 ani

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt minori. Deci nu e.

| Demeister explică (pentru DoarBogdan):

Daca este de comun acord, eu stiu ca da.
Eu din cate stiu, conform Codului Penal, daca diferenta de varsta nu depaseste 3 ani nu se sanctioneaza.

| Demeister explică (pentru DoarBogdan):

Şi dacă sunt minori ce?
Legea să-şi vadă de politică şi să lase copiii în pace!

| Emilian65 a răspuns:

Sexul la 14 ani este ilegal, chiar daca se face cu acordul celor doi parteneri.

| Demeister explică (pentru Emilian65):

Dar dacă ambii sunt minori şi diferența de vârstă nu depăşeşte 3 nu se sancționează, conform codului penal!

| Fatamuntilor a răspuns:

La lege spunea ceva de 15 ani...
Din punct de vedere medical nu e deloc recomandat! Organele vostre sexuale nu sunt dezvoltate si va puteti trezi cu surprize.
Acordul legii, al parintilor este irelevant!

| Demeister explică (pentru Fatamuntilor):

Chiar la toți copiii 100% nu sunt dezvoltate organele sexuale?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Demeister):

Sunt dezvoltate, dar nu pregatite pentru sex.
Informeza-te corect, vezi ce riscuri sunt si mai gandeste -te!

| Demeister explică (pentru Fatamuntilor):

Deci,eu ca şi băiat, înainte de a face sex, trebuie să merg la un medic urolog să-mi consulte organele sexuale?
Iar fata merge la un ginecolog.

| WaterDrop a răspuns:

Ti-ai dat raspunsul singur vad.Da`i bataie.

| alexandrualind a răspuns:

Nu este legal la minori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu e legal.

| Demeister explică (pentru anonim_4396):

De ce?
Şi dacă 2 tineri sub 18 ani fac sex de comun acord şi pe acordul părinților, atunci?
Mie mi se pare o prostie să fie ilegal!

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Sunt curioasa despre acordul parintilor, mai spune-ne big grin

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Părinții mei sunt foarte înțelegători, ar permite asta!

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Si parintii fetei la fel?

| Demeister explică (pentru Kaℓi):

Da,la fel.
Părinți educați şi cu mintea deschisă!

| Kaℓi a răspuns (pentru Demeister):

Pai, atunci, succes!
De ce mai ai nevoie si de acordul comunitatii TPU?
In fond, daca vreti sa faceti treaba asta, o puteti face si fara stirea noastra, sau chiar si a parintilor, fara acordul legii.

| Daniel7799 a răspuns:

Wtf, tu ai pus o intrebare ca sa iti dai apoi raspunsul singur?
Nu, legea nu interzice asta, insa d.p.d.v moral dar si fizic, nu e bine sa faci asa ceva la doar 14 ani.
Iar daca parintii vostri sunt de acord cu asta, nu inseamna ca au mintea deschisa. Din contra.

| OyImHelping a răspuns:

La 14 ani normele legislative nu ar trebui sa fie o prioritate cand vine vorba de asa ceva. Ar trebui sa se tina cont de faptul ca la 14 ani,mai ales fata nu a ajuns inca la un nivel fizic si mental destul de avansat ca sa poata intelege importanta relatilor intime. Deasemenea, consider ca ar trebui ca baiatul in cauza, banuiesc ca despre tine e vorba, sa se gandeasca ca parintii fetei ar putea fi mai problematici decat politia, SRI-ul sau FBI-ul.