| augustus17 a întrebat:

Daca am 18 ani si am varicocel sunt infertil? Prietena mea ar putea ramane insarcinata daca i-am atins vaginul dupa ce mi-am atins penisul, mentionez ca nu am ejacuat, dar cred ca as fi putut atins acel lichid preejaculator? mi-am atins putin penisul

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Varicocelul nu presupune infertilitate de fiecare data, insa aceasta poate sa apara daca afectiunea nu este tratata. Spermatozoizii pot sa patrunda in vagin fara ca acest lucru sa aiba vreo urmare daca ajung acolo in afara perioadei fertile, exact pe acest principiu se bazeaza metoda de protectie in cazul folosirii calendarului menstrual, deoarece spermatozoizii ajunsi in uter vor muri dupa 2-3 zile in lipsa existentei unui OVUL VIABIL. O sarcina se poate forma doar prin contopirea celor 2 nuclee, cel al unui SPERMATOZOID si cel al unui OVU insa acest lucru se poate intampla DOAR in cazul in care sperma ajunge in vagin in PERIOADA FERTILA. Si ca sa raspund si la intrebarea ta, probabilitatea de a ajunge un spermatozoid din nimic, din neant direct in vaginul prietenei este de domeniul fantasticului. Multa sanatate!

| augustus17 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai nu e chiar din nimic, mi-am atins penisul si se fi putut sa ating lichidul preejaculator care contine spermatozoizi iar dupa i-am atins ei vaginul si ...as fi putut avea acel lichid pe deget si cu acel deget am masturbat-o si. am 18 ani iar varicocel am de 2 ani, cred ca e intr-o stare avansata, o sa ma duc vara asta sa ma operez dar totusi, crezi ca sunt fertil?

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai varicolcel, nu pori sa fii infertil. Atentie!, fa sex cu prietena protejat.

| Steam321 a răspuns:

Da șansele sunt mari sa rămână insarcinata