| Mihaelaa98 a întrebat:

Daca am avut relatii sexuale neprotejate in a doua zi de menstruatie, exissta posibilitatea sa se opreasca ciclul asta insemnand ca am ramas insarcinata, sau nu are legatura cu sangerarea din acel ciclu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul intretinerii unui act sexual in a 2-a zi de menstruatie probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica probabil mult sub 1% deoarece in organismul femeii OVULATIA cea mai TIMPURIE se poate produce in ziua a 7-a a celui mai scurt ciclu menstrual normal, cel de 21 de zile. Probabilitatea extrem de mica se datoreaza faptului ca intro astfel de situatie un spermatozoid ajuns in vagin si pe urma in uter ar trebui sa supravietuiasca unor conditii infernale, de-a dreptul imposibile printre mucus endometrial si sange menstrual o perioada de 5 zile cat se presupune ca ar fi viata lui maxim posibila de a supravietui in conditii perfecte/ideale. In concluzie aparitia unei sarcina in a 2-a zi de menstruatie s-ar putea considera ca fiind/reprezentand o adevarata minune. Menstruatia o data pornita nu mai poate fi oprita deoarece de produce strict pe baza activitatii hormonale. Multa sanatate

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista posibilitatea sa se opreasca sangerarea, dar asta nu inseamna ca s-a instalat sarcina (riscul este minim). Inseamna numai ca nu ati respectat regulile minime de igiena (care impun folosirea obligatorie a prezervativului pentru actele sexuale din timpul menstruatiei)

| Violleta2022 a răspuns:

Recent au aparut studii stiintifice care spun ca ovulatia se poate produce si la menstruatie, deci, sanse sa ramai insarcinata sunt si daca ai menstruatie. Cel mai probabil, sexul la menstruatie produce infectii si ulceratii ale corpului si sincer, este extrem de scarbos si nesanatos sa o faceti pe ciclul menstrual. Chiar nu-si poate permite baiatul ala 2 lei sa cumpere un prezervativ sa o faceti normal, ca sa te poti bucura si tu?

| neutrino a răspuns:

Nu exista o asemenea posibilitate dar, poti ramane gravida si in asemenea cazuri. Este adevarat ca asemenea cazuri sunt mai rare, dar totusi ele exista.

| Emilian65 a răspuns:

Intr-o asemenea situatie nu poti ramane gravida.