| Dalo a întrebat:

Dacă am luat pastila de a doua zi imediat după sex (s-a spart prezervativul dar nu a ejaculat tot înăuntru) pot rămâne însărcinată?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate... sunt 5% sanse sa poti ramane insarcinata, deoarece pastila de a doua zi nu functioneaza la toate femeile la fel.
Dar, erai in perioada fertila de ai luat pastila aia?
Pentru ca ti-ai bagat in corp o bomba hormonala cu atat de multe efecte secundare, ca vei vedea cat vei suferii.
Pe langa ciclul dereglat pe urmatoarele 6-12 luni, posibil sa se formeze chisturi ovariene, fibroame, noduli mamari, dureri de cap, luare in greuatte sau pierdere de greutate, dereglari masive hormonale samd.

Inca ceva: spune-i baiatului sa lase rusinea la o parte si sa cumepere prezervative cu 1-2 numere mai mici, de aucm inainte.
Stiu ca toti se dau cocosi la vanzatoare cand cumpara prezervative, cerand cele mai mari numere, dar nu au habar ca prezervativele nu se aiu dupa lungime, ca toate vins tandard de 20-22cm, ci dupa grosimea cuculetului.
Motivul pentru care se rupe prezervativul este ca este prea mare (larg), pentru cucul lui subtire. Fiind larg, se rasuceste pe cuc in timpul sexului si se rupe.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in urma unui act sexual terminat cu ejacularea voita sau involuntara a spermei in vagin si exista posibilitatea de a se forma o sarcina, atunci folosirea pastilei contraceptive devine necesara. In aceasta situatie daca pastila contraceptiva este folosita in primele 24 de ore, atunci eficienta sa este maxima si este in jur de 95% ca sansa de reusita. Teoretic formarea sarcinii este aproape IMPOSIBILA in astfel de cazuri. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.