| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti virgina si o faci prima data fara prezervativ. ce poti face apoi sa nu ramai? raspuns urgent va rog.Multumesc.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primele 12-24 de ore dupa contactul sexual, gasesti un ginecolog acre sa te consulte si sa-ti recomande, daca e cazul si se poate, pilula de a doua zi. Nu o iei dupa ureche de la farmacie, fara consult medical in prealabil, fiindca nu poti sti nici daca ai indicatie, nici daca nu-ti pune viata in pericol, nici daca va fi eficienta.
Anticonceptionale n-ai de ce sa iei, ele n-au nici un efect daca nu sunt luate corect, din prima zi a menstruatiei.

| Andreeagen a răspuns:

Pilula se a doua zi asa se num mai"popular" stiu ca se ia in maxim 72 de orehappySe gaseste in farmaci din cate stiam eu tr sa iei 2 cea de'a doua fiind la 12 ore dupa ce ai luat'o pe prima dar iti recomand sa intrebi farmacistu nu sunt sigura de acest amanunt.
Cel mai bine e sa o iei in primele 24 de ore are un efect mai marehappy

Si faptul ca ai fost virgina nu are nici o legatura

| CarLa_7372 a răspuns:

Daca nu ejaculeaza in tine atunci nu-ti face nici o problema... dar ca sa fi sigura ia pastila de a doua zihappy

| Aliyaa a răspuns:

Poti lua pilula de a doua zi sau poti lua anticonceptionalewinking

| ionela86 a răspuns:

Poti lua pilula de a doua zi. Trebuie luata pana in 72 de ore dupa contactul sexual, prima pastiluta se ia la 12 ore, iar a doua tot la 12 ore dupa prima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Înainte de a te apuca de sportul ăsta documentează-te foarte bine.
Răspuns urgent? Cumva o faci la comandă sau ce de vrei așa repede un răspuns?
De la primul contact poți rămâne însărcinată și/sau să te pricopsești cu o boală cu transmitere sexuală.
Prezervativul și igiena riguroasă a zonei intime te scapă de neplăceri.
Cu plăcere.
Pa, pa.