| Elly7890 a întrebat:

Daca iau anticonceptionale cutia avand 21 de pastile, prima pastila o iau in prima zi de ciclu cand se termina fac pauza 7 -8 zile si dupa a 2-a cutie o iau cand imi vine menstruatia luna urmatoare sau imediat dupa ce trec cele 7-8 zile? astept raspunsuri serioase! multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Prima tabletă din PRIMA folie/cutie ( ACUM când ÎNCEPI tratamentul ) se ia în PRIMA zi de menstruaţie : iei câte o tabletă în fiecare zi, preferabil seara după ora 20, în fiecare zi la aceeaşi oră - timp de 21 de zile!

Când se termină cutia se face "pauză" EXACT 7 zile - în acest interval de pauză, cam a 2-a sau a 3-a zi o să-ţi vină menstra!

În FIX a 8-a zi ( de pauză ) se ÎNCEPE o cutie NOUĂ ( a 2-a cutie ), chiar dacă NU ţi s-a terminat menstruaţia!

NU ai precizat ce tablete ANUME iei : să fi ATENTĂ că sunt unele pilule care au INSCRIPŢIONATĂ iniţiala zilei - dacă începi spre exemplu Miercuri, vei lua o tabletă care are inscripţia "Mi" - să NU le iei greşit!

Dacă sunt pilule inscripţionate cu iniţiala zilei şi le iei din PRIMA zi de ciclu, atunci eşti "protejată" CHIAR din prima zi - dacă nu, atunci în primele 7 zile este necesară o metodă contraceptivă alternativă ( prezervativ, ovule spermicide, etc. )!

Din a 8-a zi eşti PROTEJATĂ non-stop, chiar şi în cele 7 zile de PAUZĂ între cutii, când ar trebui să-ţi vină menstruaţia!

3 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Dupa ce s-au terminat cele 21 de pastile, numeri 7 zile in care nu iei deloc, timp in care iti apare menstruatia. In a 8 zi, chiar daca menstruatia nu a incetat, incepi a doua cutie. Sa zicem ca ultima pastila ai luat-o intr-o duminica seara, da? De luni pana cealalta duminica inclusiv nu iei nimic. Luni, adica in a opta zi, incepi a doua cutie. Ia-le de preferat la aceeasi ora, cel mai bine seara. O seara frumoasa!

| Rizer a răspuns:

Poi faci pauza pana iti vine urmatoarea zi de menstruatie, in prima zi deschizi cutia noua/blister!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In aceeasi data normal trebuie sa iti vina. Pentr-u ca si eu iau si asa mi se intampla pentr-u ca anticonceptionalele sunt pentr-u a regla ciclu. Sper ca te-am ajutat!