| Dearscorpion a întrebat:

Daca stai in aceiasi casa cu o persoana bolnava de "varsat de vint" te inbolnavestisi tu sau sunt shanse sa nu te inbolnavesti? ce ar trebui sa faci ca sa nu te molipshesti? si daca ati avut asa ceva in cit timp va trecut?

Răspuns Câştigător
| sweetgirlforyou a răspuns:

Pai pot sa iti spun din experieta ea, cand am avut varsat de vant nu a luat nimeni de la mine pentru ca mama si k tata facusera deja, iar sora mea are imunitatea ft. buna, depinde de imunitatea persoanelor din jurul tau. Iar de treukut trece cam in maxim 2 saptamani, si sa nu te scarpi, orikat de tare te-ar manka nu te scarpina pentru ca o sa-ti ramana urme, si date be bubite k alifie mentolata, si exista si niste pastilute de mankarime, pe care le gasesti la farmacie. bafta

6 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Varsatul de vant dureaza intre 7-10 zile la copii si putin mai mult la adulti. Varicela se transmite pe cale aeriana (prin saliva eliminata in timpul vorbirii, prin stranut sau tuse) sau prin contact direct cu continutul lichidului din veziculele care apar pe corp. In principiu, nu se ia, decat daca lucrurile despre care vorbesti au facut contactul cu secretiile persoanei bolnave. Cel mai bine ar fi sa stai departe, pana cand se vindeca.

| mona a răspuns:

Daca stai in aceiasi casa cu o pers bolnava si tu nu ai facut pana acum varsat de vant,o sa ai si tu asa c am pe cand ii trece pers bolnave,daca ai avut pana acum, nu trebuie sa ti faci probleme, nu o poti lua de 2 ori[in 2 saptamani trece]

| misterioaѕa a răspuns:

Sunt sanse sa te imbolnavesti daca nu ai mai avut niciodata varsat de vant.Nu poti face nimic...
Nu am avut si nici nu vreau sa amstraight face, dar stiu ca trebuie sa stai in casa 2 saptamani...

| Daysee a răspuns:

Salut.
Nu ai voie să stai cu o persoană care suferă de vărsat de vânt.
Aceea persoană trebuie izolată in casă pentru o durată de timp, de obicei 2 săptămâni. Concluzia: nu sta lângă o persoană care suferă de vărsat de vânt. big grin

| sweetgirlforyou a răspuns:

Multumesc pentru fundita:* esti o scmpa, e prima mea fundita.

| Smile94 a răspuns:

Buna, pai da te imolnavesti nu cred ca ai cum sa nu te molipsesti dar stiu ca daca ai facut o data nu il mai faci a doua oara si te imbolnavesti la o saptamana dupa ce ai luat boala
aaaa si 7 zile stai acasa