| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda si voturihappy. As vrea sa stiu care sunt cauzele monotoniei si cum trebuie sa ma comport pentru ca ea sa dispara, ce trebuie facut pentru ca relatie sa nu se distruga.As vrea sa va spun ca nu inteleg de ce se schimba lucrurile asa radical, uneori este o perioada de vreo saptamana in care ma inteleg foarte bine cu prietenul, ne iubim, ne simtim fericiti, ne e dor unul de altul, vorbim f des, ne place sa petrecem mult timp impreuna si nu ne mai saturam unul de altul. Apoi treptat, nu stiu daca gresesc eu cu ceva, lucrurile se schimba(el locuieste si in alt oras, ne vedem in weekend-uri), incepem sa rarim conversatiile, vorbele dulci, profunzimea convorbirilor si cand ne vedem nu e mai asa fascinant, treptat ne indepartam si nu mai simtim acel foc cand ne intalnim, pana cand incepem sa vorbim foarte putin doar din obisnuinta, sa fim mai retrasi, sa nu ne mai vorbim asa frumos, dispare total un te iubesc, cand ne vedem stam mai putin.Si lui ii dispare cheful de mine, il vad rece, uneori mai vorbim despre starea asta, care uneori dureaza destul alteori nu, dar mereu vine. El mereu da vina pe mine si spune ca nu sunt fata la care viseaza, pe care si-o doreste si niciodata nu o sa fiu, si stiu ca sunt cam opusul ei, si nici el nu se poarta cum imi doresc eu si nu e cum as vrea, dar mai mult conteaza ce vrea el, pentru ca el mereu se crede superior si zice ca daca eu as fii altfel am avea o relatie mai buna.Nu stiu cum sa fiu fata care isi doreste si cum sa il fac si pe el sa se schimbe, cum sa fac sa nu mai apara monotonia, el zice ca nici nu mai descopera ceva nou la mine, sa fiu mai misterioasa, sa ma transform in fata inteligenta, matura si cu capul pe umeri, calma care isi doreste sa fiu ca va fi si el tipul iubitor, atent, intelegator etc.Eu nu simt ca ma plictisesc de el, dar simt ca nu imi mai e dor, ca nu mai am asa chef de el, dar din obisnuinta sau dependenta poate imi doresc ca el sa nu simta asta, sa ma caute, sa ii placa sa petreaca timp cu mine, insa la el e mai accentuat, eu nu iau asa in seama aceasta perioada pe cand el se gandeste si uneori spune ca relatia noastra e nu stiu cum(intr-un stadiu rau), doar asteptand ca eu sa fac ceva sa o salvez. Uneori ma gandesc ca poate e vina mea, ca daca as stii sa fiu fata care isi doreste, daca m-as schimba l-as schimba si pe el si relatia noastra, daca ar gasi ceva nou la mine nu am mai avea acest stadiu si nu ar mai zice ca nu mai are chef sa faca nu stiu ce lucruri impreuna cu mine, si m-as simti cautata si iubita, mi-ar raspunde la mesaje atunci cand i-as spune ca facem ceva sa fie mai bine, sa se schimbe si el, dar la el mereu e tacere, rar reusesc sa ajung la el. Spuneti-mi cum sa fac sa ma schimb, unde sa gasesc puterea aia sa fac o relatie mai buna, sa il fac si pe el sa ma placa si sa placa aceasta relatie si sa fie diferit.Si daca e solutia cea buna.

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Din punctul meu de vedere, dragoste cu forta nu se poate!
Daca simtiti ca a disparut acea flacara si daca totusi ati incercat sa o faceti sa revina, si nu a mers, nu are rost sa dati vina unul pe celalalt! intr-o relatie intotdeuna sunt amnadoi de vina, ca unu are mai mult i celalalt mai putin e partea a doua, dar niciodata nu e unul singur vinovat!
Parerea mea este sa incercati sa luati o pauza, sa vedeti totusi, daca vi se face dor unu' de celalalt, poate va simtiti mai bine i compania altcuiva! Daca acum va plictisiti unul de celalalt, gandeste-te cum o sa va fie peste 3-4 ani, ca nu o sa va mai suportati! Si nu cred ca are rost sa trageti asa cu dintii de o relatie care nu mai merge!
Cat despre faptul ca el te acuza pe tine ca esti vinovata de tote si ca nu mai gaseste nimic interesant la tine, asta e clar ca omu' s-a saturat si ca vrea ceva nou, poate ca vrea alta relatie pentru ca de tine s-a plictisit! Sunt baieti care fac asa ceva, o baga pe fata de vina, ca sa se simta ea prost si sa isi faca ei treburile linistiti!
Nu incerca sa te schimbi tu pentru el, daca te iubeste te accepta exact asa cum esti! De ce nu se schimba si el, nu l-ai intrebat? si el poate e de vina, poate si la el lipseste ceva! Insa, pentru unu ca el e mai usor sa dea vina pe tine, si s-a scos!
Ai grija, nu stiu ce varsta ai, dar banuiesc ca esti destul de tanara incat sa iti gasesti un baiat care sa nu iti numere defectele si sa stie sa te aprecieze!
Bafta!