| Casidy a întrebat:

DAU FUNDA. Trebuia sa.mi vina menstruatia acum 5 zile,mă dor sânii, am avut o secretie vaginala normală ca inainte de menstruatie ar încă nu mi.a venit(de obicei am un ciclu neregulat dar îmi întârzie intre 3-4zile) nu am avutcontact sexual,doar peting şi niciodată nu a ejaculat în zona vaginului meu si doar pe sani,asa ca ar fi absurd sa mă gândesc la o sarcina,totuşi sunt puţin îngrijorată de această întârziere a menstruatiei, care credeţi ca ar putea fi cauza? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau motivul real al intarzierii poate fi doar cea de natura endocrina care se poate manifesta printr-o tulburare hormonala temporara.Nu ai motiv sa te alarmezi deoarece ti-au aparut semnele premenstruale ceea ce indica iminenta inceperii acesteia. Intarzierea inceperii si cu alte ocazii ar trebui sa fie un motiv suficient pentru linistea ta mai ales ca intarzierea este mica si se incadreaza oarecum in "normalitatea" ciclului tau menstrual.Multa sanatate si fara stres inutil.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce & cum aţi făcut la acel petting :)

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Ai deja simptomele premenstruale. Va veni curand. E doar o tulburare hormonala, nu ai de ce sa iti faci probleme, mai ales daca spui ca ai un ciclu neregulat.

| e1xtz a răspuns:

Oua ochiuri stii sa faci, sau nu ai voie cu chibriturile
Nu de alta, dar ai 21 de ani, si se presupune ca ar trebui sa ai idee cat de cat despre chestiile astea.

| AlexTG a răspuns:

Stai linistita, o sa-ti vina cat mai curand.