| anonim_4396 a întrebat:

De 11 luni iau anticonceptionale karissa si intr-o zi dupa o ora de la luarea pastilei a trebuit sa merg la baie. Exista riscul ca pastila sa se fi eliminat si sa nu-si mai faca efectul?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Nu cred ca exista pastile care sa-ti treaca atat de repede prin sistem asa ca nu-ti fa griji. In plus anticonceptionalele nu au nicio legatura cu urinarea, acestea impiedicand in primul rand ovulatia, adica eliminarea ovulului de catre ovar. In al doilea rand determina ingrosarea mucusului cervical care formeaza in acest fel o bariera impotriva trecerii spermatozoizilor. Nu in ultimul rand, anticonceptionalele scad motilitatea trompelor uterine care prin contractia lor ajuta in mod normal spermatozoizii sa ajunga din uter in treimea medie a trompelor uterine unde se intalnesc cu ovulul si il fecundeaza.

11 răspunsuri:
| yami a răspuns:

Nu are nicio legatura, pastila se absoarbe in sange.stai linistita, nu ai motiv de ingrijorare. daca varsai imediat era o problema, in rest nu, s-a dus sa-si faca treaba cu stoicismhappy

| AlinaBulina a răspuns:

Pe prospectul lor scrie ca doar daca ai vomat sau ai avut diaree in 4 ore de la luarea pastilei e posibil sa nu mai fi protejata. Daca te-ai dus la toaleta in conditii normale, totul e ok.

| IloveCats a răspuns:

Daca le iei din prima zi de menstruatie esti protejata de la prima pastiluta, daca iei in alta zi trebuie sa folosesti protectie suplimentara 7 zile.

| Sofer a răspuns:

Nu sa eliminat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt bune aceste anticonceptionale? pentru ca si mie mi-au fost prescrise dar fara nici un fel de analize inainte si mi se pare cam ciudat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu cred asa ca poti sta linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As avea si eu o intrebare in legatura cu anticonceptionalele Karissa. atat pe prospect cat si pe toate forumurile pe care am intrat scrie ca prima pastila trebuie luata in prima zi de menstruatie. insa eu am menstruatia foarte neregulata. iar ginecologul mi-a spus ca pot incepe sa le iau de astazi, chiar daca nu e prima zi de menstruatie. nu e nicio zi de fapt. si ma intrebam daca e ok asa. am luat'o deja pe prima. insa acum imi fac griji ca imi pot decala si mai mult menstruatia. daca a mai fost cineva in situatia mea. as fi recunoscatoare daca mi'ar spune orice detaliu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In a2-a luna de luarea anticonceptionalelor din a cata zi esti protejata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| ale_9220 a răspuns:

Iau anticonceptionale karissa iar de 6 zile iau antibiotic pentru ca am facut pleumonie exista riscuri de la antibiotic(FROMILID 500 mg)ca sa nu isi faca efectu anticonceptionalele ca sa ma pot proteja?