| Catrinel_9728 a întrebat:

De 3 luni iau Tri-regol [anticonceptionale] si luna urmatoarea ar fi a 4-a folie [de cate 21 pastile]... daca iubitul meu nu foloseste prezervativ voi fi protejata? de asta imi e cel mai frica... adica vreau sa stiu daca sunt eficiente impotriva unei sarcini multumesssc mult!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat pilulele sunt prescrise de ginecolog, te-ai dus la consultatia de la o luna de la incepere si totul era OK, le iei corect (adica la aceeasi ora) si nu iei altceva in paralel care sa le scada efectul (antibiotice, sedative, antidepresive, anticonvulsivante), te vor proteja de sarcina. Este un preparat vechi, cu doza mare de hormoni, cu riscuri pentru sanatate (nu inteleg de ce ginecologul nu a ales un preparat mai modern), dar are o protectie buna (ca toate contraceptivele, 99, 5%).

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Bineinteles ca esti protejata de o sarcina atata timp cat iei pastilele corect. Triregolul este un medicament contraceptiv.

| Abramburika a răspuns:

Are eficienta importiva unei sarcini nedorite.nu si a bolilor, de asta e indicat prezervativul!

| puiu_9761 a răspuns:

Eu am luat tri-regol 1 an de zile fara sa mi le recomande medicul ginecolog si nu am ramas insarcinata.